Polska to główny odbiorca ukraińskiego koncentratu jabłkowego…

koncentrat jabłkowy

– Głównymi krajami importerami koncentratu jabłkowego z Ukrainy w minionym sezonie były Polska i USA, które sprowadziły odpowiednio 23,7 tys. ton i 23,6 tys. ton tych produktów – poinformowała UPOA. 

W pierwszych 11 miesiącach minionego sezonu (lipiec-maj) Ukraina wyeksportowała 83,9 tys. ton koncentratu jabłkowego. W porównaniu z sezonem 2018/2019, w którym wyeksportowano rekordowe 108,6 tys. ton koncentratu jabłkowego, dostawy tych produktów za granicę w ujęciu fizycznym spadły o 23%, ale wynika to głównie z mniejszych zbiorów. 

Wzrost ceny koncentratu jabłkowego w minionym sezonie wynika przede wszystkim ze spadku produkcji jabłek na Ukrainie. Ze względu na ograniczoną podaż produktów wysokiej jakości na rynku, producenci nie spieszyli się z przekazywaniem do przetwórstwa jabłek niskiej jakości, starając się jak najszybciej sprzedać je na rynku świeżym. Jednocześnie ceny tych owoców na początku sezonu 2019/2020 były 1,5-2 razy wyższe niż rok wcześniej. W związku z tym poziom cen jabłek przemysłowych był również znacznie wyższy niż w sezonie 2018/2019.

Głównymi krajami importerami koncentratu jabłkowego z Ukrainy w minionym sezonie były Polska i Stany Zjednoczone. Zwraca się uwagę, że Stany Zjednoczone stosunkowo niedawno – w przedostatnim sezonie – znacznie zwiększyły dostawy koncentratu jabłkowego z Ukrainy. Rosnące zainteresowanie produktami ukraińskimi ze strony Stanów Zjednoczonych wynika z ograniczenia dostaw koncentratu z Chin w związku z napiętą sytuacją gospodarczą między krajami. Wśród pięciu największych odbiorców ukraińskiego koncentratu jabłkowego są także Austria, Niemcy i Białoruś.

 

Źródło: UPOA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności