Ostatnie tygodnie to rosnący popyt na suchy przemysł. Ze strony odbiorców z Europy Zachodniej nie słabnie także popyt na produkt – sok NFC. Zdaniem analityków, ceny tytułowego produktu na europejskim rynku wzrosną w niedalekiej przyszłości.
W ciągu ostatnich tygodni większość produkcji w polskich przetwórniach stanowi jabłkowy sok NFC kosztem produkcji zagęszczonego soku jabłkowego. Również popyt ze strony zachodnioeuropejskich odbiorców jest ukierunkowany głównie na soki tłoczone na zimno.
Jak pisaliśmy w artykule Rynek zweryfikował – krajowe przetwórnie podnoszą ceny jabłek przemysłowych eksport surowca na zachód zmusił przetwórców działających w kraju do podniesienia cen skupu suchego przemysłu. Dla przykładu największy podmiot w branży płaci obecnie 0,54 zł/kg.
Aktualne ceny soku NFC na europejskich rynkach są stosunkowo niskie. Towar ten kosztuje od 0,22 do 0,27 €/litr (0,98 – 1,21 zł/litr). Niemniej zachodni analitycy prognozują wzrosty cen, spowodowane zarówno popytem ze strony odbiorców, jak również drożejącym surowcem do jego produkcji oraz konkurencji o surowiec na europejskim rynku.
Pamiętajmy, że koszty produkcji soków NFC są w skali przemysłowej znacznie niższe, niż produkcja koncentratu soku jabłkowego. Przede wszystkim odchodzi koszt 6 – 8 krotnego zagęszczania na aparatach wyparnych. Do wyprodukowania jednego litra soku tłoczonego na zimno potrzebujemy znacznie mniej jabłek (1,4 – 2,0 kg, najczęściej 1,6 kg), niż do produkcji koncentratu (6 – 8 kg). Równocześnie cena surowca jest większą składową ceny soku NFC. W związku z powyższym wzrosty cen surowca szybciej przekładają się na wzrosty cen produktu.