Pośrednicy jak jeden mąż obniżają ceny śliwek

Lepotica

Cena skupu śliwek spadła już po pierwszym dniu większych dostaw. Co ciekawe do identycznego poziomu 2,00 zł/kg we wszystkich znaczących grupach producenckich w zagłębiu grójeckim.

Skup śliwek dopiero się rozpoczął, a cena już znacząco spadła. Większość grup producenckich z zagłębia grójeckiego rozpoczęła zakupy w miniony poniedziałek po 2,30 – 2,50 zł/kg. Następnego dnia, czyli wczoraj, ceny spadły do 2,00 zł/kg. Sezon jeszcze na dobre się nie rozpoczął, a cena po jednym dniu skupu spadała o 13 – 20%.

Podmioty skupujące tłumaczą obniżki faktem, że Cacanska Lepotica nie jest jeszcze dostatecznie dojrzała i tym samym nie nadaje się do handlu. Inne grupy wstrzymują zakupy śliwek do piątku. Sadownicy są zdania, że wstrzymanie zakupów jest celowym działaniem, które ma na celu skumulowanie podaży.

Dwie kwestie powinny najbardziej niepokoić sadowników. Po pierwsze stawkę 2,00 zł/kg potwierdziliśmy w kilku wiodących grupach w zagłębiu grójeckim. Jak wiemy w gospodarce rynkowej dane dobro nie jest tak samo potrzebne każdemu uczestnikowi rynku.

Po drugie, po raz kolejny mamy do czynienia ze zmianą cen zakupu w środku tygodnia. Dostawy do marketów – a tam trafia większość skupowanych śliwek – są ustalane w oparciu o cotygodniowy cennik…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here