Potrzebne są dopłaty do zakupu oleju napędowego?

używany ciągnik sadowniczy

Świętokrzyska Izba Rolnicza postuluje dopłaty do paliwa i zwolnienie rolników z limitu zakupu na stacjach. Wobec tendencji na rynku paliw postulaty te są uzasadnione, ale czy możliwe do realizacji?

Zarząd Świętokrzyskiej Izby Rolniczej postuluje wprowadzenie dopłat do zakupu oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej. Proponowane stawki to 3,00 – 3,50 zł do litra. Ponadto zarząd ŚIR apeluje, aby rolnicy byli wyłączeni z limitu zakupu paliw, jakie zostały wprowadzone na niektórych stacjach. Warto wspomnieć, że kupienie dziś hurtowych ilości oleju napędowego jest niezwykle trudne.

Ponadto Izba jest zdania, że obowiązujące stawki zwrotu akcyzy nie są adekwatne do cen paliw. Przypomnijmy, że w 2022 roku limit zwrotu akcyzy wynosi 110 zł do hektara. Stawka ta dotyczy także sadowników.

Chociaż za tego typu dopłaty zapłacą wszyscy obywatele w podatkach, to nie są one nieuzasadnione. W wielu gałęziach rolnictwa sytuacja jest obecnie bardzo trudna. Dziś hurtowe ceny oleju napędowego przekroczyły 7,00 zł za litr. Orlen – 7,27 zł/litr. Grupa LOTOS 7,29 zł/litr.

Przy 23% stawce VAT mówimy o cenach detalicznych powyżej 9 zł za litr. Obserwacja rynku każe przypuszczać, że to nie koniec podwyżek. Zatem obecnie zabezpieczenie paliw dla rolnictwa i zwolnienie rolników z limitów zakupu są postulatami od których zależy suwerenność żywnościowa Polski.

źródło: sir-kielce.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here