Praca sezonowa bez konieczności uzyskania zezwolenia?

zezwolenie na prace

W sieci pojawiły się informacje o możliwych ułatwieniach dla cudzoziemców, chcących podjąć pracę w naszym kraju.

Jak informuje money.pl, założenia tarczy 3.0 przewidują, że cudzoziemcy mogliby podjąć pracę sezonową bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę. Dodatkowo otrzymane już zezwolenia i wszelkie dokumenty uzyskane w Polsce na pobyt czasowy cudzoziemca uległyby automatycznemu wydłużeniu.

Nie ma jednak odniesienia do obecnych kłopotów z uzyskiwaniem wizy na wjazd do Polski. Jak na razie polskie konsulaty na Ukrainie nie wydają wiz.

Przypominamy, że w ubiegłym tygodniu chociażby Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zaapelował do Ministra Spraw Zagranicznych Jacka Czaputowicza o interwencję w sprawie uruchomienia działalności konsulatów Polski na terenie Białorusi i Ukrainy w celu wydawania wiz pracowniczych.

Zgodnie z prawem,  cudzoziemiec – obywatel państwa niebędącego członkiem Unii Europejskiej (UE) lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG), w tym m.in. obywatel Ukrainy – może legalnie pracować na terytorium RP, jeżeli legitymuje się:

  • zezwoleniem na pracę
  • oraz ważnym zezwoleniem na pobyt w Polsce (wizą lub zezwoleniem na pobyt czasowy
    na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej) – w formie uprawniającej do
    wykonywania pracy (nie może to być np. wiza wydana w celu turystycznym).

Zatem, posiadacz paszportu biometrycznego nie będzie musiał starać się o uzyskanie zezwolenia na pracę. Dla tych, którzy nie mogą wyrobić sobie wizy ze względu na niepracujące konsulaty na Ukrainie, problem zostaje jednak taki sam…

Wydaje się, że to rozwiązanie dotyczy głównie cudzoziemców, którzy zostali w Polsce. Praca chociażby w gastronomi jest niepewna i takim cudzoziemcom łatwiej będzie podjąć pracę w rolnictwie. 

Źródło: money.pl

 

1 KOMENTARZ

  1. Gdy już przyjadą to co z kwarantanną ? Jak mają dojechać do gospodarstw,jeśli przywiezie ich rolnik to też łapie się na kwarantannę.Od maja będąc na kwarantannie przez 14 dni nie mogą pracować w gospodarstwie ani na polu (wcześniej mogli).Tu jest największy problem.Znieść kwarantanne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności