Prezydent Putin ratuje sadowników

Odmiany jabłek
Prezydent Rosji Władimir Putin zatwierdził obniżenie podatku od wartości dodanej (VAT) na owoce do 10%. Portal gazety „Wiedomosti” pisze o tym w nawiązaniu do wypowiedzi wicepremiera Aleksieja Gordiejewa po spotkaniu w kwestiach rolnych pod przewodnictwem Putina w Wodach Mineralnych.

Według urzędnika głowa państwa jednoznacznie poparła propozycję ministra rolnictwa Rosji Dmitrija Patruszewa o zwolnieniu rolników z płacenia podatku VAT za otrzymane dotacje państwowe. Wcześniej agencja FruitNews opublikowała informacje o udanych doświadczeniach Łotwy, gdzie podatek VAT od owoców i warzyw został obniżony do 5%.
 
W Rosji popyt na owoce i warzywa gwałtownie spadł z powodu braku pieniędzy od użytkowników końcowych. Tymczasem, jak o tym informowaliśmy wcześniej, VAT na owoce miał zostać w 2019 r. podniesiony do 20%. Stowarzyszenie Producentów, Importerów i Eksporterów Owoców i Warzyw (APIEFO) zwracało się do wszystkich możliwych czynników z uzasadnioną propozycją obniżenia podatku VAT od owoców do 10% (czyli do poziomu, jaki mają warzywa), by zapobiec spadkowi spożycia owoców w kraju.
 
Za: FruitNews, na podstawie Wiedomosti
 
PG

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here