Problemy z eksportem jabłek do Egiptu – Ambasada w Kairze odpowiada

jabłka eksport

Złożone problemy bankowe i walutowe w Egipcie znacząco ograniczają eksport polskich jabłek do tego kraju. Jak wiemy, rynek ten jest kluczowy z punktu widzenia krajowego eksportu. Ambasada RP w Kairze odpowiada na pismo Związku Sadowników RP w tej sprawie.

Z informacji od lokalnych eksporterów wynika, iż import jabłek praktycznie się nie odbywa, ponieważ świeże owoce i warzywa (w tym jabłka) znalazły się na liście produktów, które nie mogą być importowane do Egiptu. Związek Sadowników RP zwrócił się z prośbą do Ambasadora RP w Arabskiej Republice Egiptu o potwierdzenie tej informacji.

Oto treść odpowiedzi polskiej ambasady w Egipcie:

        ”Według doniesień prasowych egipskie banki nadal mają trudności z dostępem do walut zagranicznych. Z tego względu import produktów, poza żywnością (bez uwzględnienia świeżych owoców) i paliwami, został znacząco spowolniony. Pragnę podkreślić, że trudności, z którymi borykają się w tym roku eksporterzy polskich jabłek dotykają wielu polskich i unijnych dostawców. Niestety problemy, które przyczyniły się do wprowadzenia restrykcji importowych są na tyle skomplikowane, że władze kraju nie są w stanie ich szybko rozwiązać.
Jednocześnie zapewniam, iż Ambasada RP w Kairze stale monitoruje sytuację i interweniuje u władz egipskich, zarówno w odniesieniu do ogólnych rozwiązań prawnych, które powodują trudności dla eksporterów, jak i w przypadkach indywidulanych. Nasza placówka deklaruje udzielić wsparcia członkom Związku Sadowników RP, których ładunki zostały wstrzymane w egipskich portach ze względu na niezrealizowane płatności finansowe.” –Ambasador RP w Kairze Michał Łabenda.

Na początku grudnia Prezes Związku Sadowników RP – Mirosław Maliszewski będzie w Egipcie interweniował w sprawie zakazu wymiany walut. O dalszym rozwoju sytuacji Związek Sadowników RP będzie informować na bieżąco.

źródło: polskiesadownictwo.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here