Węgierski związek producentów owoców i warzyw FruitVeB dokonał wstępnej analizy prognoz rynku wiśni w 2020 roku. Chociaż po zeszłorocznych słabych zbiorach kwitnienie było bardzo obfite i w perspektywie były duże zbiory, to wiosenna susza i przymrozki doprowadziły do znacznych strat w uprawach.
Na jakim poziomie szacowana jest produkcja wiśni u największych europejskich producentów? FruitVeB podaje, Serbia oczekuje ogólnie dobrej wydajności, wiosenne przymrozki nie spowodowały znacznej utraty wydajności. Zbiory trwają od około tygodnia. Jednak w południowej Serbii, podobnie jak na Węgrzech, wiele opadów powoduje coraz więcej problemów z jakością, co zwiększa podaż wiśni na soki.
W Polsce wystąpiły kilkukrotne przymrozki, jednak uszkodzenia są zróżnicowane. Zgodnie z obecnie dostępnymi informacjami, pomimo silnego kwitnienia, z powodu mrozu i suszy, oczekuje się zbiorów w wysokości około 150 000 ton, mniej więcej takich samych jak w ubiegłym roku. Związek zauważa jednak, że w polskich szacunkach zwykle występuje duża niepewność.
W Niemczech we znaki dawała się susza i spadki temperatur. Oczekuje się, że plony będą o około 15 procent niższe niż w zeszłoroczne 15 700 ton.
Na podstawie tego wszystkiego można stwierdzić, że dominujący europejscy gracze powinni mieć wydajność niższą niż w przeciętnych latach, ale w przybliżeniu do średniej.
Jeśli chodzi o Węgry, podobnie jak w Polsce, kwitnienie zapowiadało się bardzo dobrze, jednak wiosną wystąpiło od 15 do 18 mroźnych nocy. Oprócz znacznych uszkodzeń kwiatów i owoców spowodowanych przymrozkami, wyjątkowo sucha pogoda dodatkowo pogorszyła zapylenie i zawiązanie.
Dokładne oszacowanie ilościowe strat jest utrudnione przez fakt, że obraz jest dość zmienny w zależności od regionu uprawy. Optymistyczne szacunki mówią, że zbiory wiśni będą podobne jak w ubiegłym roku, podczas gdy w scenariuszu pesymistycznym plon może być nawet o 15 procent niższy. W związku z powyższym na Węgrzech w 2020 r. można prognozować zbiory na poziomie od 45 do 55 tysięcy ton wiśni. Średnia dla tego kraju wynosi 70 000 ton wiśni.
Nie wiadomo jednak, jak dalej potoczy się sytuacja. Niezwykle deszczowa pogoda w czerwcu ma negatywny wpływ na jakość wiśni na drzewie, co jest szczególnie wyraźne w przypadku odmiany Érdi, która dojrzewa w tym czasie i jest wrażliwa na pękanie. W wyniku ekstremalnych opadów w czerwcu 2020 r. można już zaobserwować znaczne straty jakościowe spowodowane pękaniem owoców.
Węgrzy piszą, że zgodnie z dostępnymi informacjami, ze względu na około 3-miesięczne zamknięcie sektora gastronomicznego z powodu epidemii, zapasy mrożonych wiśni są nadal dostępne w Polsce (głównie od dostawców do sektora HoReCa) i istnieją obawy, że z tego kanału popyt na mrożone wiśnie będzie mniejszy.
Związek nie ma wiedzy liczbowej na temat zapasów wiśni, ale jest wysoce prawdopodobne, że zapasy są niewielkie z powodu niskich zbiorów w ubiegłym roku i jakości poniżej średniej.
Z uwagi na powyższe czynniki oczekują popytu na wiśnie konserwowe (które eksportują głównie do Niemiec), podczas gdy w segmencie mrożenia i tłoczenia istnieje większe prawdopodobieństwo, że sytuacja będzie ustabilizowana. Może to jednak prowadzić do znacznej różnicy między ceną wiśni w puszkach, a ceną wiśni do mrożenia i do tłoczenia. Może pojawić się znacząca różnica cenowa między przetwórniami na Węgrzech, a tymi w Polsce i w Serbii.
Całość prognozy na: FruitVeB