Przedsezonowe spotkanie plantatorów borówki

W piątek 15 czerwca w Nowej Wsi w powiecie grójeckim Fundacja Promocji Polskiej Borówki, przy współpracy Stowarzyszenia Plantatorów Borówki Amerykańskiej organizuje spotkanie przedsezonowe. Tego samego dnia odbędą się Jagodowe Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej.

– Na spotkanie przedsezonowe zapraszamy wszystkich plantatorów. Atrakcją jest miejsce – młode, nowocześnie prowadzone gospodarstwo borówkowe – oraz obecność wielu praktyków i ekspertów. Celem jest wymiana doświadczeń i bilans niełatwych przygotowań do rozpoczynającego się sezonu – ocena zawiązania owoców i dyskusja na temat wyzwań w borówkowym biznesie. Wyjątkowo zapowiada się również walor integracyjny. Połączy nas pasja uprawy borówki i piłka – zapraszają organizatorzy.

Spotkanie będzie okazją do wspólnego zaproszenia wszystkich na Dzień Polskiej Borówki i uroczyste otwarcie sezonu (przypomnijmy, w tym roku w sobotę 30 czerwca, godzina 11:00, Targ Śniadaniowy na Żoliborzu) oraz pamiątkowych zdjęć. Druga atrakcja to turniej. Zagrają reprezentacje plantatorów czterech owoców jagodowych – truskawki, maliny, porzeczek i borówki. Owoców, w produkcji których należymy do światowej elity.

Spotkanie dla plantatorów
Spotkanie odbędzie się w piątek 15 czerwca o godzinie 10:30. Miejsce spotkania: plantacja borówki Angeliki i Rafała Krzyżanowskich w Nowej Wsi w powiecie grójeckim, w gminie Warka (Nowa Wieś 38b, Warka, GPS 51.813657, 21.074209).

W programie:

11:00 Zwiedzanie plantacji (młode krzewy borówki w wieku 2-5 lat);
11:30 Jak zakładać i prowadzić plantacje borówki? – porady ekspertów;
12:00 Wybór materiału szkółkarskiego na plantacje – na co warto zwrócić uwagę;
12:30 I Jagodowe Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej – zagrają reprezentacje plantatorów czterech owoców jagodowych. Miejsce: boisko Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Wsi, 200 m od Gospodarstwa Państwa Krzyżanowskich;
14:00 Powrót do gospodarstwa i wspólne grillowanie z borówką w tle;
14:30 Ocena tegorocznego sezonu w opinii plantatorów i naszych ekspertów. W tej roli wystąpią: dr Paweł Krawiec, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie; prof. dr. hab. Stanisław Pluta – Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach, Paweł Wawryszczuk – Polska Borówka.

Państwo Krzyżanowscy prowadzą plantację borówki (22 ha) i szkółkę krzewów. Ponad 70% swojej produkcji eksportują. W lutym zdobyli tytuł najlepszego gospodarstwa w kraju w ramach XXIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Rolnik – Farmer Roku. Plantacja z Nowej Wsi konkurowała z ponad 300 gospodarstwami z Polski. Konkurs odbywał się pod patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi i Dyrektora Generalnego KOWR.

Organizatorzy proszą o potwierdzenie udziału – telefonicznie +48 606 717 271 lub mailowo, pisząc na adres: dzienpolskiejborowki@gmail.com. Na miejscu pobierana będzie opłata w wysokości 50 zł od osoby na pokrycie kosztów cateringu.

Jagodowe Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej
rozegrane zostaną w piątek 15 czerwca o godzinie 12:30 na boisku Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Wsi, 5 minut od Gospodarstwa Państwa Krzyżanowskich (GPS 51.809204, 21.079402).

Zagrają 4 zespoły zgłoszone przez plantatorów truskawek, malin, porzeczek oraz borówki – będą to zespoły 6-osobowe, złożone z ludzi zawodowo związanych z produkcją.

Reprezentację producentów porzeczek wystawia Krajowe Stowarzyszenie Plantatorów Czarnych Porzeczek; kapitan Piotr Baryła, kontakt: +48 606 669 239.

Reprezentację producentów malin wystawa Lubelszczyzna; trener Paweł Krawiec +48 600 461 421; kapitan Rafał Szmit +48 605 177 501.

Trener koordynator reprezentacji producentów truskawek – Adam Borzęcki, tel. +48 502 680 449.

Trener reprezentacji producentów borówek Paweł Wawryszczuk, kapitan Radosław Niewęgłowski; kontakt: +48 695 195 816.

– Chcemy wspólnych zdjęć i chcemy, by dzięki nim dużo ludzi dowiedziało się, że polscy producenci są wiodącymi na świecie. Ta wiedza nie jest w Polsce powszechna. Ktoś musi to zmienić. Kto, jak nie my. Go Poland! – kończą organizatorzy.

Źródło: materiały Fundacji Promocji Polskiej Borówki
.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here