Przez cały sezon markety płaciły za Goldena więcej niż za Galę

gala

W miarę upływu kolejnych miesięcy, markety podnoszą ceny zakupu jabłek deserowych. Niestety, wzrosty nadal nie rekompensują nakładów poniesionych przez producentów na produkcję i przechowanie…

Chociaż Gala jest odmianą, którą można wyeksportować praktycznie na cały świat to coraz częściej trafia na półki marketów w Polsce. Na wykresie, który opracowaliśmy na podstawie danych z Ministerstwa Rolnictwa widać wyraźnie rosnącą od września podaż, a następnie stopniowy wzrost cen. W cennikach grup producenckich paskowane sporty Gali od początku sezonu były kupowane po najwyższych cenach. Obecnie najczęściej po 2,20 zł/kg na sortowanie (za jabłka powyżej 70mm).

Jednak z drugiej strony widzimy, że markety przez cały sezon kupowały po wyższych cenach Goldena Deliciousa.  Od początku sezonu nie było miesiąca, w którym cena Gali byłaby wyższa od ceny Goldena. W cennikach było natomiast odwrotnie. Golden zaczął wyraźnie zyskiwać dopiero w ostatnich tygodniach. Obecnie sadownicy mogą go sprzedać maksymalnie po 1,70 zł/kg po sortowaniu (jabłka powyżej 70mm). Niemniej nadal jest wyraźnie tańszy od paskowanych sportów Gali.

Z czego wynikają przedstawione zależności? Przede wszystkim z cen uzyskiwanych przy eksporcie na dalekie rynki. Owoce odmiany Gala o najlepszych parametrach są od kilku miesięcy sprzedawane po wyższych cenach niż w kraju. Ponadto wielu pośredników kupowało sporty w dwóch klasach wybarwienia, a co za tym idzie w dwóch cenach. Do krajowych marketów trafiały także jabłka, które po sortowaniu nie spełniały by oczekiwań wymagającego kupca z Indii czy ZEA. Sadownicy zapewne doskonale zdają sobie sprawę, że nie jest możliwe zakupienie Gali po 2,20 zł/kg w marcu i sprzedanie jej po dodaniu wszystkich kosztów z zyskiem po 2,66 zł/kg…

Trend wzrostowy, który obserwujemy od końca listopada cieszy. Niestety skala wzrostów jest zbyt mała, żeby skutecznie rekompensowała poniesione przez sadowników nakłady. Aby mówić o zwrocie nakładów i zyskach, sadownicy dziś powinni sprzedawać każdy kilogram jabłek za co najmniej 2,00 zł.

 

Opracowanie własne na podstawie danych Ministerstwa Rolnictwa. Ceny z końca każdego miesiąca

źródło: Zintegrowany System Rolniczej Informacji Rynkowej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here