Rolnicy pokryją koszty testów na COVID-19 u swoich pracowników?

kwarantanna w gospodarstwach

Podczas wczorajszej wideokonferencji z cyklu  „Rolnictwo w czasie kryzysu” organizowanej przez Instytut Gospodarki Rolnej wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi – Ryszard Kamiński wypowiedział się w sprawie prac prowadzonych nad regulacjami dotyczącymi zatrudniania cudzoziemców do prac sezonowych.

Ryszard Kamiński informował, że procedura jest właśnie tworzona we współpracy z głównym inspektorem sanitarnym. Zakończenie prac planowane jest najdalej na poniedziałek 11 maja, ponieważ sprawa wymaga szybkiego działania. Według słów wiceministra rozważa się, aby od pierwszego dnia pobytu w Polsce cudzoziemcy mogli pracować w gospodarstwie traktując je jako miejsce kwarantanny.

Rolnicy zapraszający pracowników z Ukrainy będą musieli wówczas zadeklarować, że pokryją koszty testów genetycznych na COVID-19 wykonanych w siódmym dniu kwarantanny. Planuje się także nałożenie na właścicieli gospodarstw konieczności zachowania ścisłych rygorów sanitarnych, m.in. dzielenia pracowników na brygady. Ostateczne decyzje w sprawie procedury podejmie minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Jednocześnie wiceminister informował, że podobnie jak to mam miejsce w innych krajach będzie wraz z ministrem Janem Krzysztofem Ardanowskim apelował do rodaków o zatrudnianie się przy zbiorach owoców i warzyw. Zaznaczył przy tym jednak, że poza Wielką Brytanią podobne apele nie przyniosły zauważalnych skutków, co rozumie każdy kto miał do czynienia ze zbiorami truskawek czy szparagów.

Źródło: warzywa.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here