Rolnicy „vatowcy” i transport tracą na drożejących paliwach

Główne zdjęcie zostało wykonane 18 marca 2021 roku. Cena detaliczna z 23% VAT-em jest o grosz niższa od aktualnej ceny netto w PKN Orlen w hurcie. Paliwa drożeją. Zdrożeją koszty produkcji i koszty transportu.

Hurtowe ceny paliw po raz kolejny nieznacznie wzrosły. Analizując (podane niżej) najnowsze hurtowe ceny PKN Orlen łatwo obliczyć, ile dziś kosztowałoby paliwo przy 23% stawce podatku VAT. Otrzymujemy 5,08 + 23% = 6,25 zł za litr. Do tego musielibyśmy doliczyć koszty transportu i marżę stacji. Zatem w detalu zapewne cena przekroczyłaby  6,50 zł za litr.

Rozmawialiśmy z przedsiębiorcami, którzy pracują w branży transportowej. Mówią jednogłośnie: koszty transportu wzrosną! – Patrzę na ceny netto i ja nigdy tak dużo nie płaciłem za paliwo – komentuje przedsiębiorca z województwa lubelskiego. Koszty transportu już teraz rosną i najprawdopodobniej dalej będą rosły, ponieważ hurtownie paliw zapowiadają kolejne podwyżki.

Sytuacja w takim samy stopniu dotyka rolników (sadowników), którzy rozliczają się z podatku VAT. Wyższe ceny netto oznaczają dla nich wyższe koszty produkcji.

Efekty obniżki VAT-u na paliwo są krótkotrwałe i dotyczą wyłącznie klientów indywidualnych. W sprawie nie brakuje opinii/prognoz co do niedalekiej przyszłości. Przypomnijmy, że już 1 sierpnia stawka VAT na paliwa wraca do poziomu 23%. Przedsiębiorcy, ale także ekonomiści informują, że możemy wówczas za paliwo możemy zapłacić ponad 7 złotych za litr.

ceny orlen

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here