Rosną ceny gruszek. Kiedy zdrożeją i w Polsce?

gruszki

Chociaż z Europy płynie wiele informacji o niedoborze gruszek i rosnących cenach, w Polsce jak na razie sytuacja nie jest najlepsza. Tracą producenci najwyższej jakości gruszek. 

Napływa wiele informacji potwierdzających niedobory gruszek na europejskim rynku. Rosną również ceny. Według serwisu freshplaza, który przygotował analizę dotyczącą rynku gruszek, niedobory przełożą się na ceny znacznie powyżej średniej, nawet o 50% na rynku niemieckim.

Mamy do czynienia obecnie z bardzo ciekawą sytuacją. Mniejsze zbiory gruszek w wielu krajach Europy prowadzą do wzrostu cen. W Polsce jak na razie wzrostów cen nie widać, a pośrednicy tłumaczą to rozdrobnieniem polskiej produkcji i niewielką ilością najwyższej jakości towaru. Z praktyki wiemy, że za chwilę sięgną po gruszkę z Niderlandów.

Najbardziej krzywdzące będzie to dla polskich sadowników, którzy produkują najwyższej jakości gruszki. Niekontrolowany import z Zachodu sprawia, że polskie gruszki nie osiągają tak wysokich cen, jakie mogłyby osiągnąć przy tej sytuacji rynkowej. Niemniej w dłuższej perspektywie wzrosty zaobserwujemy także w Polsce. Holendrzy czy Belgowie nie sprzedadzą gruszki taniej niż cena rynkowa na Zachodzie. Wszystko wskazuje na to, że ta zacznie bardziej znacząco rosnąć w nowym roku kalendarzowym.

We Włoszech, gdzie produkcja gruszek jest w tym sezonie historycznie niska już mówi się o rekordowych cenach. Niskie temperatury wiosną sprawiły, że plonowanie niektórych odmian jest niższe o 90%. Najbardziej ucierpiały rejony Emilia Romagna i Veneto. Ceny włoskich gruszek osiągnęły poziom 4 euro za kilogram. Równocześnie ma miejsce duży import gruszek z Hiszpanii.

Niemcy również odnotowali spadek produkcji. Gruszek zebrali mniej o 25%. Ceny wzrosły przez to o 30-50%.

Holenderscy producenci pozytywnie oceniają sezon. Plonowanie grusz nie było na najwyższym poziomie, co sprawiło, że gruszki mają większe rozmiary. Holendrzy liczą, że mniejsze zbiory w Niemczech i Francji pozytywnie wpłyną na handel. Eksport już się rozpoczął, w najbliższych tygodniach prawdopodobnie będzie rósł. Według holenderskich producentów konsumenci będą musieli zaakceptować poziom cen, który jest wyższy niż w poprzednich latach. (Źródło: freshplaza)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here