Rosną ceny suchego przemysłu

jabłka przemysłowe

Chociaż obecnie zajmujemy się głównie tematyką oraz cenami jabłek deserowych, to warto spojrzeć przez chwilę w kierunku jabłek przemysłowych. Okazuje się, że suchy przemysł jest obecnie eksportowany na zachód Europy. Rosnący popyt na soki NFC sprawia, że niemieckim przetwórcom opłaca się importować surowiec po wysokich cenach.

Krajowe przetwórnie wznawiają produkcję w tym tygodniu po kolejnej przerwie. Jak dowiadujemy się nieoficjalnie, planują tygodniowo kupować i przetwarzać większe ilości surowca. To z kolei może okazać się niezwykle trudne. Małe zapasy jabłek deserowych na tę chwilę to małe ilości jabłek przemysłowych. 

Jeśli chodzi o suchy przemysł z przeznaczeniem na soki NFC, ceny w ostatnich tygodniach znacznie wzrosły. 

Czerwone odmiany, skupowane są po 0,80 zł/kg z przeznaczeniem na eksport. Golden Delicious po 0,90 zł/kg. Należy jeszcze wspomnieć, że zanim jabłka trafią do niemieckich tłoczni, przechodzą jeszcze przez jednego pośrednika, który nakłada swoją marżę. Dochodzą również koszty transportu. 

Ostatecznie ceny dla przetwórców za Odrą nieco przekraczają 1,00 zł/kg. Z punktu widzenia polskiego sadownika, są to zadowalające ceny, jeśli chodzi o suchy przemysł. Z punktu widzenia niemieckich przetwórców ceny około 25 eurocentów za kilogram dobrej jakości surowca również są bardzo atrakcyjne.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności