Rosną ceny wiśni na mrożenie i porzeczki czarnej

mrożone wiśnie

Trwa sezon zbiorów i skupu czarnych porzeczek, i wiśni. Mała podaż dotyczy obecnie obu wymienionych wyżej owoców. O ile w przypadku czarnych porzeczek możemy mówić o stałym trendzie wzrostowym, dziś także wzrosły również ceny skupu wiśni w wielu punktach skupu w zagłębiu grójeckim.

Dziś, to jest 17 lipca, skupy w zagłębiu grójeckim płacą za wiśnie do mrożenia już 2,00 zł za kilogram. Jeszcze wczoraj najczęściej można było spotkać stawki od 1,70 do 1,80 zł za kilogram.

W znacznie szybszym tempie rosną ceny czarnych porzeczek. Dziś można za nie dostać nawet 3,50 zł za kilogram. Widoczny jest znaczny popyt na ten owoc. Warto wspomnieć, że tegoroczne zbiory nie zaspokoją potrzeb przemysłu przetwórczego.

Wzrosty cen wiśni są efektem wspomnianej małej podaży. Większość producentów nie sprzedaje słodkich odmian na mrożenie. Wiśnie takie są kierowane na rynki hurtowe, gdzie  obecnie ceny są dwu lub trzykrotnie wyższe niż dzisiejsza cena skupu. Nieznaczne wzrosty cen można również zauważyć w przypadku wiśni zrywanych na eksport z ogonkiem. Ze znacznie większą podażą będziemy mieli do czynienia wraz z rozpoczęciem zbiorów Łutówki. Czas pokaże, jak będą kształtować się ceny.

Zbiory czarnych porzeczek są w tym roku mniejsze od zeszłorocznych. Winna jest ubiegłoroczna susza i tegoroczne wiosenne przymrozki. Zdaniem plantatorów tegoroczne niskie plony nie są jeszcze rekompensowane przez z pozoru wysoką cenę. Producenci zwracają uwagę, że kluczem do opłacalności produkcji są ceny dające zwrot kosztów wraz z zyskiem w latach urodzajnych.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności