Rośnie zainteresowanie branży przetwórczej borówkami do mrożenia

borówki przemysłowe

Zainteresowanie branży przetwórczej borówkami jest duże, ale ubiegłoroczne ceny są nie do zaakceptowania. Niestety, właściciele mroźni nie potrafią się określić, po ile są w stanie skupować większe ilości owoców. Jedno jest pewne, wysoka cena skupu napędza nowe nasadzenia.

Plantatorzy borówek informują nas, że branża przetwórcza w Polsce jest coraz bardziej zainteresowana z skupem i przetwórstwem (przede wszystkim mrożeniem) borówek. Po pierwsze gatunek zyskuje na popularności i jest coraz lepiej rozpoznawalny nie tylko w Polsce. Po drugie, w ostatnich latach pojawiło się kilka rozwiązań technologicznych, które umożliwiają szybki zbiór mechaniczny jagód.

Nieoficjalnie mroźnie działająca w Polsce informują o chęci zakupu borówek w dużych ilościach. Niestety, nie są w stanie odpowiedzieć na pytanie, po jakich cenach chcieliby te tysiące to kupować. Mając na uwadze doświadczenia ze skupu i rynków innych gatunków, możemy spodziewać się podobnego scenariusza, czyli windowania cen w pierwszych sezonach przetwórstwa, a w momencie dostatecznej podaży spadek do granicy opłacalności.

kombajn do borówek

Jak rozwinie się rynek borówki przemysłowej? Dziś trudna i jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Niemniej zdarzają się tu dwa bardzo ciekawe zagadnienia. Po pierwsze plantatorzy borówek przyznają, że ubiegłoroczne ceny skupu rzędu 8,00 zł/kg skutecznie „napędzają” zakładanie nowych plantacji przemysłowych. Przy takiej cenie inwestycje mogą wydawać się kuszące, zwłaszcza gdy w perspektywie mamy mechaniczny zbiór. Należy jednak pamiętać, że gdy podaż w najbliższych latach wzrośnie to plantatorzy będą musieli zapomnieć o statkach na poziomie 8,00 zł za kilogram.

Z punktu widzenia branży przetwórczej sytuacja jest niezwykle prosta. Wystarczy, że plantatorzy posadzą kolejne plantacje i zakupią maszyny do mechanicznego zbioru. Wówczas będą mogli sprzedawać owoce znacznie taniej i jeszcze na tym zarabiać. Niestety, przetwórcy zapominają, że to wszystko wiąże się z ogromnymi kosztami. Dziś za maszyny do mechanicznego zbioru to 300, 500, 700 tysięcy złotych lub więcej.

Tak czy inaczej bezspornym faktem jest, że produkcja borówek w Polsce będzie rosła. Wystarczy wziąć pod uwagę młode nasadzenia, które dopiero będą wchodziły w pełnię owocowania. W związku z powyższym naturalną konsekwencją wydaje się przetwórstwo borówek na coraz większą skalę.  

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here