Rosyjscy szkółkarze też chcą obniżenia VAT-u

Materiał szkółkarski

Rosyjscy sadownicy po latach starań doczekali się obniżenia stawki VAT-u na swoje owoce. Teraz o takie same warunki prowadzenia działalności handlowej dopominają się szkółkarze tego kraju.

Duma (parlament Federacji Rosyjskiej) uchwalił niedawno zmiany w prawie obniżające branży owocowej podatek VAT do 10%. W ten sposób owoce zrównano w handlu z warzywami. Branża naciskała na takie rozwiązanie latami argumentując, że zwiększy się spożycie (a więc w konsekwencji suma odprowadzana na podatki), lepiej będzie chronione rodzime sadownictwo przed importem owoców, które nadal powinny być obłożone 20% VAT-em, no i w końcu – poprawi się zdolność finansowania inwestycji w sadownictwie, bo więcej pieniędzy zostanie w przedsiębiorstwach, gospodarstwach.

Podobnie argumentują teraz szkółkarze – wysuwają także wniosek, że pozostawienie im połowy tego, co teraz muszą odprowadzić do budżetu państwa (produkcja szkółkarska podlega 20% podatkowi VAT) pozwoliłoby temu sektorowi produkcji obejść się bez budżetowych dotacji.

Ministerstwo Rolnictwa Federacji Rosyjskiej szacuje, że do 2025 roku w kraju zostanie założonych ponad 76 tys. hektarów nowych sadów, a około 70% z nich będzie sadami typu intensywnego.

Piotr Grel
za: fruitnews.ru

Szkółkarstwo 4/2019

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię