Również w Wielkiej Brytanii nie ma kto zbierać owoców

Agencje rekrutacyjne na Wyspach ostrzegają, że nie są w stanie zapewnić pracowników potrzebnych brytyjskim rolnikom do zbierania owoców i warzyw. Ponad połowa tych firm nie mogła znaleźć wymaganej ilości siły roboczej – informują media. National Farmers Union stwierdziło, że w ubiegłym roku nastąpił 17% spadek liczby pracowników sezonowych. Doprowadziło to do zniszczenia wielu produktów na polach.
 

Brytyjski sektor ogrodnictwa potrzebuje 80 000 pracowników sezonowych rocznie. Dziewięćdziesiąt dziewięć procent pracowników sezonowych w brytyjskich gospodarstwach pochodzi z Europy Wschodniej, dwie trzecie z nich z Rumunii i Bułgarii.

AG Recruitment and Management, firma zajmująca się poszukiwaniem pracowników sezonowych dla brytyjskiego rolnictwa, ma biura m.in. w Rumunii, gdzie poszukuje pracowników dla 80 rolników z całej Wielkiej Brytanii. W ciągu najbliższych kilku miesięcy musi znaleźć 4000 osób do zbioru truskawek, malin i ewentualnie jabłek i gruszek. Jednak agencja nie jest nawet w pobliżu tego celu. Jej przedstawiciele twierdzą, że liczba osób, które chcą pracować w Wielkiej Brytanii, gwałtownie spadła po decyzji o Brexicie. Kluczową kwestią był spadek wartości funta i niepewność; ludzie nie wiedzą na przykład, jakich dokumentów teraz potrzebują.

Szkoccy plantatorzy owoców z kolei sami podróżują do Bułgarii, aby tam szukać pracowników. Mówi się nawet, że dalsze niedobory siły roboczej mogą zniszczyć szkocki przemysł owoców miękkich o wartości 100 milionów funtów rocznie.

Źródło: Freshplaza

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here