Rozczarowanie holenderskich sadowników na początku sezonu gruszkowego

Gruszki xenia - Holandia

Po dobrych początkowych perspektywach sezonu gruszkowego Holendrzy rozczarowani z powodu złej pogody.

Po trudnym roku dla holenderskich gruszek Gerard Pronk z firmy produkcyjnej i handlowej z siedzibą w Zwaagdijk w Holandii oświadczył, że jest optymistycznie nastawiony do nowego sezonu. Jednak szkody spowodowane przez wiatr w połowie sierpnia są znaczne.

„Tylko w moim gospodarstwie spadło 10–20% gruszek, a kolejne 20% zostało uszkodzonych, wykazywały zadrapania skórki. W tym rejonie sytuacja jest podobna u wszystkich producentów. Są także sadownicy, którzy odnotowali 30–35% spadku owoców i kolejne 30% owoców uszkodzonych”.

„Oczywiście jest to znaczący cios, tak blisko początku sezonu. Mamy nadzieję na dobre gruszki (pozostałe) i lepsze ceny. Początkowo perspektywy były bardzo dobre. Druga klasa nadal może odnotowywać wysokie ceny – kontynuuje rolnik – Ponadto gruszki wyglądają świetnie. Nie są najlepszej produkcji, ale jakość jest dobra ”. W rezultacie perspektywy handlowe pozostają korzystne.

Gerard Pronk: „Znana nam jest sytuacja we Włoszech, która daje perspektywy do eksportu na rynek niemiecki. Zdecydowanie potrzebujemy tego rodzaju perspektyw, w przeciwnym razie nie zaliczymy sezonu do udanych”.

Karol Pajewski
za fruitbedrijfpronk.nl 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here