Rozpoczął się zbiór wiśni w Serbii

wiśnie ceny

W Serbii rozpoczęły się zbiory wiśni.  Wraz z początkiem skupu pojawił się problem z klasyfikacją wiśni pod względem jakości.

Mroźnie w Serbii uzależniają cenę za owoce od ich jakości. Jednak zdaniem producentów, nie jest to ocena sprawiedliwa. Serbscy producenci twierdzą, że mroźnie niemalże całkowicie zaprzestały skupu pierwszej klasy jakościowej. Argumentują to niespełnianiem norm jakościowych. Obecnie za druga klasę mroźnie płacą 25 dinarów, czyli 0,80 zł/kg.

W tej sprawie ma interweniować serbskie Ministerstwo Rolnictwa. Producenci nalegają, żeby jakość wiśni podlegała zewnętrznej kontroli.

Niektóre serbskie mroźnie zakontraktowały wiśnie wcześniej. Przedstawiciel jednej z takiej mroźni Frigonais z Kuršumlija, wyjaśnia, że chcieli w ten sposób zabezpieczyć jakość surowca. Mroźnia dostarczyła rolnikom program ochrony i zapewniła nowoczesne środki do ochrony. W tym momencie firma kupuje jedynie zakontraktowane wiśnie. Cena pierwszej klasy to 50 dinarów z dostawą do zakładu, czyli 1,60 zł/kg, a cena drugiej klasy to 30 dinarów, czyli 0,96 zł/kg.

Niemniej, serbski Minister Rolnictwa zapewnił, że odpowiednio powołane służby będą kontrolować jakość dostarczanych wiśni. 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię