Sadownicy z Nowej Zelandii liczą straty w owocach pestkowych po październikowym gradzie

Zdjęcie pobrane z freshplaza.com

Gdy owoce pestkowe zaczynają wchodzić na rynki krajowe, plantatorzy w nowozelandzkim regionie Hawke’s Bay wciąż liczą straty z dużego gradobicia, które spowodowało poważne uszkodzenia owoców i upraw na początku października.

Hawke’s Bay produkuje większość nowozelandzkiego tonażu moreli, brzoskwiń, nektaryn i śliwek. Summerfruit NZ twierdzi, że owoce są sprzedawane głównie na rynku lokalnym, a pierwsze zbiory rozpoczynają się w połowie listopada i trwają do marca. „Burza gradowa uderzyła w Hawke’s Bay 1 października pod koniec kwitnienia” – powiedziała Marie Dawkins, dyrektor wykonawczy Summerfruit NZ.

Pani Dawkins zasugerowała, że ​​ponieważ podaż z tego obszaru będzie spadać, cena powinna wzrosnąć, ale twierdzi, że to ostatecznie decyzja będzie zależeć od rynku. Owoce na Wyspie Południowej zaczynają się w listopadzie wraz ze zbiorami wiśni Marlborough, a inne owoce letnie pojawiają się w styczniu, więc mamy nadzieję, że nie będzie zbyt dużych zakłóceń w dostawach.

Grad przyszedł w czasie, gdy owoc był bardzo mały, a Summerfruit NZ obserwował rozwój szkód. Początkowo widoczne były liście z rozdartymi dziurami, które mają wpływ na zdrowie drzew, a po odpowiednim leczeniu większość odrosła.

„Na drzewach, które są silniej uderzone, powstaje uszkodzenie nowego pędu i drewna z poprzedniego sezonu” – powiedział Brownlie. „Niektóre z tych gałęzi pękną teraz, gdy owoce staną się duże, a wynik tego przeniesie się na następny sezon. Uszkodzenia owoców wahają się od skazy, małej plamy, po wiele małych plam, które nie zmieniły kształtu owoców. Inne owoce, w których uderzenie było głębsze, zaczynają wykazywać znaczne zniekształcenie, gdy owoce rosną wokół uszkodzenia. ”

Brownlie mówi, że przerzedzenie ręczne usunęło najgorsze uszkodzenia, ale nadal można je znaleźć. Hodowcy zwracają uwagę na negatywny wpływ uszkodzonych owoców, kładąc większy nacisk na kontrolę brązowej zgnilizny.

Karol Pajewski
Źródło: freshplaza.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię