Sady sokowe pomysłem na nadwyżkę jabłek?

sad sokowy

W związku z bardzo trudną sytuacją spowodowaną trwałą utratą rynku rosyjskiego i białoruskiego, naszych tradycyjnych miejsc sprzedaży jabłek, Związek Sadowników RP poszukuje rozwiązań dla zagospodarowania powstałej wskutek politycznych decyzji nadwyżki jabłek w naszym kraju.

Z tego powodu w dniu 21.03.2022 roku w siedzibie Spółki Döhler w Kozietułach odbyło się spotkanie przedstawicieli Związku Sadowników RP. Z ramienia związku wzięli w nim udział: Krzysztof Czarnecki, Krzysztof Cybulak, Maciej Cybulak, Irena Kręcisz i Aleksandra Kapusta. Przetwórnie reprezentował Piotr Podoba i Andrzej Szwaczyna.

Jednym z pomysłów na rozwiązanie problemu powstałej nadwyżki w produkcji jabłek jest dostosowywanie gospodarstw sadowniczych  do wymogów rynkowych poprzez przekształcenie części istniejących sadów na sady przemysłowe (sokowe), z których 100% zbioru będzie przeznaczane do przetwórstwa. Plusem przemawiającym za tym rozwiązaniem jest możliwość ograniczenia kosztów produkcji w danym sadzie.  Ochrona i nawożenie może zostać ograniczone do niezbędnego minimum. Cięcie jak również zbiór mógłby odbywać się mechanicznie. Może to oznaczać zmniejszenie kosztów produkcji.

Spółka Döhler proponuje możliwość podpisania umowy na dostarczanie jabłek dowolnych odmian z sadów przemysłowych (sokowych) gwarantując stałą cenę na okres minimum 3 lat (zapewniając waloryzację ceny) co zapewni gospodarstwom stabilność i pewność dochodów poprzez łagodzenie ryzyka cenowego wynikającego ze zmienności koniunktury przy zachowaniu produkcji rolniczej metodami przyjaznymi dla środowiska – rolnictwo zrównoważone.

Strony wspólnie doszły do porozumienia, że w obecnej sytuacji rynkowej należy oddzielić od siebie produkcję jabłek dla celów konsumpcyjnych od produkcji dla celów przemysłowych. Jest to wskazane, aby ustabilizować sytuację rynkową, w której przy potencjale produkcyjnym pomiędzy 4 – 5,5 mln ton jabłek istnieje możliwości sprzedaży w postaci owoców deserowych w kraju i w eksporcie jedynie około 2 mln ton.

Wszelkie szczegóły współpracy będą ustalane z zainteresowanymi sadownikami na drodze indywidualnych negocjacji z Döhler Sp. z o.o. Związek Sadowników RP proponuje swoim członkom wsparcie  w zakresie merytorycznej analizy treści umowy dotyczącej zakupu surowca – jabłek przemysłowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here