Serbowie rozpoczynają eksport jabłek do Indii – wyższe ceny i dobre nastroje

gala eksport

W tym tygodniu, zgodnie z zapowiedziami serbskiego Ministra Rolnictwa, rozpocznie się eksport jabłek do Indii. Tegoroczne plony są na porównywalnym do ubiegłorocznego poziomie. Wyniosą około 500 000 ton. Dzięki mniejszym plonom w Europie w tym również w Polsce, Serbowie oczekują wyższych cen w przypadku eksportu.

Pierwsze próbne 8 kontenerów zostało wysłanych jakiś czas temu i serbscy eksporterzy są pewni tego, że zdadzą egzamin. Hindusi w ostatnich miesiącach dobrze poznali serbski rynek i produkcję dzięki są świadomi tego, co zamierzają kupować.

Serbskie media zwracają szczególną uwagę na znacznie mniejsze plony w Polsce. W związku z tym oczekują o 10 – 20 % wyższych cen. Zdaniem sadowników bezpośrednia sprzedaż jabłek klasy premium na eksport po cenie 0,60 €/kg (2,69 zł/kg) jest zyskowna, a opinie na temat eksportu na tamten rynek i cen są bardzo pozytywne.

Próbne kontenery to w głównie sporty Gali i nieco odmiany Granny Smith. Kupujący z Indii są jednak najbardziej zainteresowani Galą. Czyli czerwonym, średniej wielkości, twardym i soczystym jabłkiem.

Gojko Zagorac, prezes stowarzyszenia „Serbia does apples” mówi, że cena jest obecnie od 20 do 30% wyższa od tej, którą płacą obecnie Rosjanie i około 10% wyższa od stawek oferowanych przez odbiorców z Bliskiego Wschodu. Jednocześnie zapewnia, że serbscy eksporterzy nie zamierzają zrezygnować z obecnie największego zagranicznego rynku zbytu, jakim jest Rosja.

Źródło: freshplaza, agropress.org.rs

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here