Serbowie zyskają na nowych przepisach handlu z Rosją

eksport jabłek

Serbskie media poinformowały, że tamtejsi rolnicy skorzystają ze złagodzenia wymogów eksportowych na rynek rosyjski. Co za tym idzie, prognozuje się również wzrost eksportu świeżych owoców do Rosji już w tym roku.

Obustronne uzgodnienia handlowe określały, że aby eksportować płody rolne na rynek Federacji Rosyjskiej, eksporter musi dzierżawić lub dysponować chłodnią czy mroźnią o określonej, minimalnej pojemności. Nowe przepisy obniżają minimalną pojemność chłodni dla serbskich eksporterów ze wcześniejszych 500 ton do 200 ton.

Nowy dekret rosyjskiego Ministerstwa Rolnictwa znacznie ułatwia wejście na wschodni rynek mniejszym producentom. To z kolei, jak przewidują Serbowie, znacznie ożywi krajowe rolnictwo.

Bardziej liberalne warunki handlowe dotyczą również eksporterów mrożonych warzyw. Jak informuje serbskie Ministerstwo Rolnictwa, nowe przepisy to efekt długich rozmów
i współpracy odpowiednich służb i ministerstw obu krajów. A ta decyzja ułatwia wielu serbskim producentom eksport na rynek rosyjski. Zmiany te zostały zatwierdzone po podpisaniu dwustronnej umowy o ochronie fitosanitarnej w październiku 2019 roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności