Słabnący złoty. Jakie zagrożenia i potencjalne „korzyści”?

kursy walut

Wczorajsze informacje o wstrzymaniu dostaw gazu do Polski wywołały duże zamieszanie na rynkach finansowych. Złoty po raz kolejny wyraźnie osłabia się względem głównych walut. Jednak trend ten trwa znacznie dłużej. Co to oznacza dla naszej branży?

PGNiG potwierdziło rosyjskie doniesienia o zatrzymaniu dostaw gazu do Polski. W związku z tym zagraniczni inwestorzy sprzedawali polską walutę. Wynikało to ze wzrostu ryzyka inwestycyjnego w Polsce. Ekonomiści największych banków uspokajają. Ich zdaniem sytuacja się ustabilizuje. 

Tani złoty to przede wszystkim impuls dla eksportu. Dotyczy to zarówno świeżych jabłek, a także soków, koncentratów i mrożonych owoców. Za wszystkie te produkty polscy eksporterzy otrzymują zapłatę przede wszystkim w dolarach lub w euro. Chociaż ostatnie rekordy zostały już skorygowane, to w perspektywie roku nasza waluta wyraźnie osłabiła się względem euro i dolara (załączone niżej wykresy). Zatem w dłużej perspektywie sytuacja powinna nadal stymulować eksport. 

Z drugiej strony taniejąca waluta po raz kolejny ogranicza nasze możliwości zakupu surowców i dóbr importowanych. Musimy zapłacić więcej złotówek za importowane produkty, takie jak maszyny. Inaczej można powiedzieć, że aby kupić taką samą ilość dóbr jak przed rokiem musimy dziś pracować dłużej (więcej).

Niemniej i w tej sytuacji można dopatrzeć się pozytywnych aspektów. Droższe będzie również importowanie świeżych czy przetworzonych owoców i warzyw z zagranicy. W związku z tym krajowe płody rolne powinny stać się bardziej konkurencyjne.

kurs euro
Kurs EUR/PLN na przestrzeni roku
kurs USD
Kurs USD/PLN na przestrzeni roku

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here