Solidarność RI apeluje o wstrzymanie importu mrożonek i koncentratów spoza Unii

TIRY

Solidarność RI z województwa lubelskiego apeluje do krajowego zarządu organizacji o nagłośnienie skali importu mrożonych owoców i koncentratów owocowych spoza Unii do Polski.

– Sekcja owoców i warzyw apeluje o podjęcie działań zmierzających do ograniczenia, a wręcz zablokowania napływu olbrzymich ilości mrożonych owoców i koncentratów owocowych spoza Unii Europejskiej. – czytamy w piśmie. Jak wiemy po przebiegu sezonu 2022, sadownicy z województwa lubelskiego ucierpieli najbardziej na imporcie mrożonych malin z Ukrainy. Import koncentratu jabłkowego wpłynął na produkcję w skali kraju.

Związkowcy podkreślają, że w obecnym modelu handlu konkurencja jest wyjątkowo niezdrowa i nieuczciwa. Producenci z Ukrainy mogą używać substancji wycofanych w Polsce. Koszty produkcji w naszym kraju podnosi także znacznie większa biurokracja. Ponadto działacze rolniczej Solidarności uważają za absurd, że zabronione substancje w UE nie przeszkadzają służbom i konsumentom w produktach spoza Unii Europejskiej.

W związku z tym działacze obawiają się masowych bankructw, właśnie z powodu opisanej nierównej konkurencji. W efekcie zarząd sekcji owoców i warzyw chce nagłaśniać sprawę. Apeluje także do zarządu krajowego i Ministerstwa Rolnictwa o podjęcie w tym celu konkretnych działań. Zdaniem związkowców brak działań może doprowadzić do tragicznej sytuacji na rynku i nasilenia protestów sadowników latem i jesienią tego roku.

źródło: Rada Wojewódzka NSZZ RI Ziemi Lubelskiej / Sekcja owoców i warzyw

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here