W ostatnim czasie ceny zakupu jabłek na sortowanie obniżyły się znacząco. Jednak obniżki nie dotyczą cen sprzedaży po sortowaniu, bo te, co prawda symbolicznie, ale jednak są nieco wyższe…
W ostatnich tygodniach spadły ceny jabłek na sortowanie. Każdy spadek cen zakupu jest złą informacją z punktu widzenia sadownika. Jednak w tym sezonie każda, nawet mała obniżka ma skrajnie negatywny wpływ na kondycję finansową gospodarstw sadowniczych.
Dziś stawki za większość odmian są poniżej kosztów produkcji i przechowania. Tradycyjnie, najwyższe ceny dotyczą paskowanych sportów Gali (najczęściej 1,80 zł/kg) oraz Golden Deliciousa (najczęściej 1,40 zł/kg). W zasadzie tylko w przypadku tych dwóch odmian oraz Boskoopa, średnia cena po sortowaniu przekracza poziom 1,00 zł/kg. Ceny oferowane za najpopularniejsze odmiany spadły do poziomów z jesieni. Grupy producenckie oferują za Jonagoreda i Red Jonaprinca zaledwie 0,70 zł za kilogram (po sortowaniu za kalibry 70-75 mm). Szampion i Ligol to najczęściej 0,80 – 0,90 zł/kg we wspomnianym wcześniej przedziale.
Dane z Ministerstwa Rolnictwa potwierdzają opisywany trend. W minionym tygodniu średnie ceny zakupu wszystkich odmian spadły o 21%. Co ciekawe, ceny sprzedaży grup producenckich w okresie od 12 do 18 grudnia wzrosły średnio o 1,1%. Co jest przyczyną tego zjawiska? Czy podobnie jak w przypadku przetwórstwa, sadownik w niższej cenie skupu musi ponosić rosnące koszty przygotowania jabłek do sprzedaży?
Jako ciekawostkę warto dodać, że najdrożej sprzedawaną odmianą w ofercie grup producenckich jest obecnie Boskoop – średnio 2,66 zł/kg. Jego cena zakupu jest obecnie na poziomie (najczęściej) 1,30 zł/kg.
źródło: Zintegrowany System Rolniczej Informacji Rynkowej Ministerstwa Rolnictwa
Spadła cena ropy ale pośrednik nie sprzedaje jej taniej.
Może coś o tym?
To może ty mi wytłumacz dlaczego jak cena koncentratu rośnie to Niemiec nie chce Polakowi dać więcej za przemysł? Nie dość tego to opanował rynki w taki sposób żeby Polak tam nie sprzedał.
Bo mu koszty wzrosły .Polak zamiast sadzic też mógł opanować rynki