Sprzedaż jabłek i gruszek to dziś w Holandii „dwa światy”

jonadold

W Holandii sytuacja na rynku jabłek i gruszek to obecnie dosłownie „dwa światy”. Popyt na gruszki nie słabnie, a ceny satysfakcjonują producentów. Natomiast ceny jabłek są niższe niż jesienią.

W ostatnim czasie popyt na gruszki w Beneluksie był i jest wyjątkowo wysoki. Niemniej obecnie sytuacja ustabilizowała się. Ceny Konferencji wynoszą od 70 do 80 centów (3,35 – 3,83 zł/kg) za wagę w skrzyni. Jak widzimy są to ceny nieco niższe niż obowiązujące w Polsce.

Dalsze wzrosty cen Konferencji są bardzo prawdopodobne. Holenderskie gruszki najwyższej jakości trafiają na rynki zachodnioeuropejskie. Owoce drugiej klasy, tradycyjnie trafiają na Białoruś. Tradycyjnie im mniej gruszek krajowych, tym większą część towaru na polskim rynku stanowią w Polsce gruszki z zachodu. Trend możemy już teraz zaobserwować na rynkach hurtowych.

O ile na rynku gruszek panują dobre nastroje, a handel i eksport kwitną to w przypadku jabłek jest odwrotnie. Sprzedaż gatunku opiera się niemal w całości na krajowej dystrybucji. Ograniczone możliwości sprzedażowe przy dużej ilości ofert sprawiły, że ceny Elstara spadły do około 2,30 zł/kg. Odmiany z grupy Jonagolda są jeszcze niższe. Jak informują holenderskie media branżowe jest to cena niższa od tej, którą można było uzyskać jesienią bezpośrednio z sadu.

Także Holendrzy zauważają, że ich ceny są porównywalne z cenami w Polsce. W związku z tym import z naszego kraju jest w tym sezonie 5 – 6 krotnie niższy niż rok temu.

źródło: agf.nl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here