Stabilne ceny polskich mrożonych truskawek

mrożone truskawki

Ceny polskich mrożonych truskawek od początku roku powoli rosły i są obecnie stabilne. Od kilku tygodni pierwsza klasa kosztuje 2,00 EUR/kg. Chociaż nie wiemy, jakie ilości są zmagazynowane w polskich mroźniach jest to dobra wiadomość dla plantatorów.

Ceny polskich mrożonych truskawek delikatnie rosły w grudniu, styczniu i lutym. Trend wzrostowy rozpoczął się w grudniu od 1,80 euro za kilogram (8,23 zł/kg). Od marca natomiast kształtują się na stabilnym poziomie 2,00 euro za kilogram EXW (9,15 zł/kg). Cena dotyczy 1 klasy owoców wysortowanej w kalibrach 15 – 25 milimetrów.

Przypomnijmy, że średnia cena zakupu truskawek do mrożenia wyniosła w ubiegłym sezonie około 3,30 zł za kilogram. Obecnie mroźnie sprzedają zamrożony produkt z ponad 100 procentową marżą.

Tradycyjnie w marcu pojawiają się pierwsze mrożone truskawki z Egiptu i Maroko. Mrożonki z północnej Afryki zawszy były i teraz też są tańsze od polskiego produktu. Sytuacja na rynku mrożonych owoców ma bezpośredni wpływ na popyt na surowiec w sezonie. Niestety, nie mamy wiedzy o ilościach zmagazynowanych mrożonek. Dla producentów najlepszą informacją byłyby puste magazyny tuż przed rozpoczęciem zbiorów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here