Starsi sadownicy porównują obecny handel hurtowy z dobrym handlem detalicznym sprzed 20 – 30 lat

jabłka na Broniszach

Starsi sadownicy porównują obecny handel hurtowy z dobrym handlem detalicznym sprzed 20 – 30 lat. W obu przypadkach przez dzień można było sprzedać około 30 – 40 skrzynek jabłek.

Sadownicy, którzy relacjonują sytuację na rynkach hurtowych mówią nam, że ze sprzedażą jabłek jest coraz gorzej. Sytuacja wynika z bardzo małej sprzedaży „na ulicy”. Przykładowy detalista, który kupował od naszego rozmówcy po 40 skrzynek jabłek dwa razy w tygodniu, dziś kupuje po 10 skrzynek. Jednak w okresie długoterminowym wynika to ze stałego rozwoju marketów w Polsce.

Ceny jabłek wyrównują się, ale niestety w dół. Odmiany, które były wyraźnie droższe (Lobo, Cortland, Boskoop) nierzadko są sprzedawane zaledwie po 20 – 22 zł za skrzynkę (1,33 – 1,46 zł/kg). Popularne odmiany dobrej jakości to ceny od 15 do 18 zł za skrzynkę (1,00 – 1,20 zł/kg). Jeśli chodzi o „drobne” jabłka to popyt jest znikomy i wielu producentów w ogóle rezygnuje z ich oferowania.

Na przełomie 2022 i 2023 roku podaż gruszek była duża z powodu dojrzewania owoców w chłodniach ze standardową atmosferą. Przez jakiś czas ceny spadały, ponieważ nie wszyscy nabywcy chcieli kupować dojrzałe gruszki. Obecnie skrzynka Konferencji wysokiej jakości kosztuje najczęściej 80 zł (4,00 zł/kg). Na rynku już prawie nie ma dojrzałych gruszek, co razem ze wzrostami cen w krajach Beneluksu będzie najprawdopodobniej powodować wzrosty w Polsce w niedalekiej przyszłości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here