Summit i Vega znacznie droższe od Burlata

ceny czereśni

Obecne warunki atmosferyczne sprawiają, że jakiś odsetek czereśni nie będzie się nadawał do sprzedaży. Przymrozki znacznie ograniczyły tegoroczny plon. Wszystko to najprawdopodobniej wpłynie na wzrosty cen czereśni w hurcie. Jak obecnie wygląda sytuacja z popytem i podażą czereśni?

Tegoroczny sezon wydaje się być absolutnie nieprzewidywalny, zarówno jeśli chodzi o pogodę, jak i o zbiory. W przypadku truskawek możemy śmiało mówić o uszczupleniu plonów z powodu obfitych deszczów. Tak samo jest w przypadku czereśni.

Jeszcze niedawno pisaliśmy o niezwykle dużej podaży krajowego Burlata [Dlaczego Burlat tanieje?]. Odmiana w porównaniu do innych odmian lepiej zniosła przymrozki. W związku z tym cena chwilami spadała nawet do 5 zł za kilogram w hurcie, a zainteresowanie nią było raczej słabe. Bywało, że czereśni nie udało się sprzedać. Obecnie ze względu na jakość Burlat jest nieco tańszy, ale i tak jego ceny dochodzą nawet do 10 – 12 zł/kg w hurcie.

Producenci czereśni obecnie powoli zaczynają, bądź będą rozpoczynać zbiory odmiany Summit i Vega. Te z kolei znacznie bardziej ucierpiały z powodu przymrozków. Zatem podaż tych odmian będzie na rynkach hurtowych bez wątpienia znacznie mniejsza niż w ubiegłych latach. Mniejsza podaż to wyższe ceny.

Pierwsze małe partie odmiany Summit i Vega cieszą się dobrym popytem. Ceny wyższe niż w przypadku Burlata. Nasz rozmówca sprzedawał Summita dwa razy w ciągu dwóch dni. Przy sprzedaży większej ilości do hurtu uzyskiwał ceny 200 – 220 zł za plastik, to jest 13,30 – 14,66 zł/kg. Drugim razem sprzedając „na klatki” udało się uzyskać nawet 250 zł za plastik (16,66 zł/kg) za czereśnie najwyższej jakości. Nasz rozmówca zaczyna zrywać czereśnie od „górki” i przekonuje o dojrzałości konsumpcyjnej owoców.

Nieco mniejsza podaż odmiany Vega, jednak dziś rano można ją było sprzedać również w dobrych cenach. Vega jest odmianą o jasnej barwie i uzyskiwano za nią około 220 zł za plastik (14,00 – 14,60 zł/kg).

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here