Szampion, Ligol i Idared – ile za te odmiany płacą markety?

szampion

Dzięki danym, które regularnie udostępnia Ministerstwo Rolnictwa, możemy sprawdzić ceny, po jakich dostawcy sprzedają jabłka do sieci marketów działających w Polsce.

Na poniższym wykresie przedstawione są średnie ceny, jakie dostawcy mogą uzyskać za wybrane odmiany przy sprzedaży do marketów.

Ceny jabłek deserowych oferowanych przez markety. Dane na koniec każdego miesiąca. Opracowanie własne na podstawie danych Ministerstwa Rolnictwa

Warto je zestawić z aktualną sytuacją rynkową, w szczególności pod względem cen, jakie uzyskują sadownicy.

Obecnie Ligol wyraźnie zyskuje. Pośrednicy oferują za niego najczęściej od 1,40 zł/kg na sortowanie. Zazwyczaj o 10 groszy na kilogramie tańszy jest (i przez wiele tygodni był) Szampion – obecnie najczęściej 1,30 zł/kg. Podobną prawidłowość widzimy na wykresie cen, jakie oferują markety.

Idared, „król” eksportu sprzed kilku lat, jest obecnie wyraźnie tańszy w obu przypadkach. Po zamknięciu wschodnich rynków odmiana wyraźnie straciła na znaczeniu w handlu. W ostatnich dwóch sezonach bardzo duży odsetek produkcji trafił do przetwórstwa. Chociaż nie sposób oszacować wolumenów to bez wątpienia miały one wpływ na rosnącą w ostatnich tygodniach cenę Idareda.

Jednak pomimo niższych o 0,26 – 0,34 zł cen sprzedaży Idareda do marketów, odmiana praktycznie zrównała się cennikach z Szampionem. W kilku grupach w zagłębiu grójeckim obie są skupowane po 1,20 zł/kg na sortowanie. W przypadku Idareda kluczowym czynnikiem wpływającym na wzrosty są niższe wolumeny oferowane przez sadowników oraz otwarcie rynku białoruskiego na okres 3 miesięcy.

źródło: Zintegrowany System Rolniczej Informacji Rynkowej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here