Tylko brak dostaw jabłek przemysłowych wpłynie na podwyżki cen

zgniłe jabłka

Spadki cen jabłek przemysłowych, niestety, stały się faktem. Po kilkudniowym „zamieszaniu” na rynku, pośrednicy oferują dziś stawki na poziomie 0,50 – 0,52 zł/kg. Sadownicy z kolei są przekonani, że w opisywanej sytuacji nie zadziałało prawo popytu i podaży.

Z potwierdzonych przez nas informacji wynika, że zapowiadane spadki cen skupu, niestety, stały się faktem. Na trzech zakładach w kraju, cena dla dostawców na najbliższe awizacje wynosi od 0,55 do 0,58 zł/kg. Najwyższa potwierdzona oferta na przetwórni to dziś 0,63 zł/kg. Jeśli chodzi o punkty skupu to na razie dominują stawki na poziomie 0,50 – 0,52 zł/kg. Spotkamy się także z niższymi ofertami zakupu.

Biorąc pod uwagę stabilne ceny koncentratu jabłkowego, świetne wyniki eksportowe i taniejący gaz, można więc mieć wątpliwości co do tego, że dzisiejsze obniżki cen skupu na zakładach są wynikiem działania praw rynkowych. Miniony tydzień obfitował w wiele informacji o spadkach cen i przerwach w skupie surowca, które dziś notujemy.

Jak przekazują nam pośrednicy, sadownicy po usłyszeniu informacji o cenie na poziomie 0,50 zł/kg odmawiają sprzedaży. Producenci komentują, że o tej porze roku nie brakuje skrzyniopalet i nikomu nie powinno się spieszyć ze sprzedażą. Takie podejście do opisywanego zagadnienia w skali kraju bez wątpienia szybko przełożyłoby się na wzrosty cen…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here