Tysiące ton owoców zostanie pod drzewami w Wielkiej Brytanii

Zbiór jabłek w Wielkiej Brytanii
Źródło: theguardian.com

Tysiące ton owoców i warzyw zgnije na polach w Wielkiej Brytanii z powodu braku pracowników sezonowych w obliczu utrzymującej się niepewności związanej z Brexitem.

Zagraniczni pracownicy, którzy stanowią ogromną większość ogrodniczej siły roboczej, nie chcieli przyjechać do Wielkiej Brytanii lub wcześniej wrócili do domu z powodu obaw o swój status w przypadku chaotycznego wyjścia z UE.

Ponieważ w ubiegłym miesiącu rolnicy zgłosili niedobór pracowników na poziomie około 30% lub więcej, niektórzy z tych, którzy zbierają plony jesienią, w tym jagody, jabłka i fasolę, zostali zmuszeni do pozostawienia swoich produktów na polach i sadach. Według magazynu branżowego The Grocer niektórzy rolnicy muszą zakończyć pracę sześć tygodni wcześniej, ponieważ nie mają wystarczającej liczby pracowników.

Tegoroczne niedobory pracowników są najnowszymi w kolejnych latach problemów związanych z pracą, które rozpoczęły się w 2013 r., Kiedy rząd Wielkiej Brytanii zakończył sezonowy system wiz pracowniczych, który umożliwił rolnikom sprowadzanie pracowników spoza UE. To wyprzedziło niedobory siły roboczej w całej UE, ponieważ obywatele polscy, bułgarscy i inni obywatele Europy Wschodniej, którzy wcześniej szukali pracy sezonowej w Europie Zachodniej, coraz częściej mogą znaleźć pracę bliżej domu.

Narodowy Związek Rolników stwierdził, że w sierpniu odnotowano ogólny spadek liczby pracowników rolnych o 18%, mimo że firmy próbowały uniknąć trudności, rekrutując do 25% więcej osób niż zwykle. Specjaliści z branży ​​spodziewają się, że niedobór wzrośnie do co najmniej 29% we wrześniu. Związek wzywa rząd do rozszerzenia programu pilotażowego, który obecnie pozwala 2,5 tysiącom pracowników spoza UE przyjechać do Wielkiej Brytanii na sześć miesięcy pracy na szczeblu krajowym.

Karol Pajewski
Źródło: theguardian.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here