Ukraina: coraz droższe jabłka

Jabłka w przechowalni

Na rynku ukraińskich jabłek rośnie tendencja wzrostu cen. Popyt dużych firm hurtowych i sieci detalicznych na jabłka odmianowe stale rośnie, wobec czego sadownicy podnoszą ceny – twierdzą analitycy projektu EastFruit.

W tych dniach sadownicy na Ukrainie oferują jabłka od 9 do 15 UAH/kg (0,36-0,61 USD/kg), co jest średnio o 13% drożej niż w końcu poprzedniego tygodnia.

Przyczyną tej sytuacji cenowej jest wciąż dość ograniczona podaż jabłek. Wielu sadowników ogłosiło już faktyczne zakończenie sprzedaży jesiennych odmian jabłek, a wielu producentów woli składać jabłka zimowych odmian w chłodniach. Jednocześnie, według producentów, wsparcie cenowe zapewnia stały popyt na jabłka ze strony hurtowni i sieci detalicznych.

Warto zauważyć, że w tej chwili ukraińscy sadownicy oferują jabłka już średnio 2,4 razy droższe, niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Pod koniec października 2018 r. cena tych owoców na Ukrainie nie przekraczała 8 UAH/kg (0,32 USD/kg).

Piotr Grel
Źródło: East-fruit.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię