Ukraina: gruszki sprzedają się znacznie drożej niż przed rokiem

Gruszki

W tym tygodniu ukraińscy sadownicy byli w stanie nieznacznie podnieść ceny sprzedaży gruszek krajowych, dzięki dość aktywnemu popytowi zarówno ze strony hurtowni, jak i sieci handlowych.

W połowie pierwszej dekady grudnia sadownicy są gotowi sprzedawać gruszki luzem w cenie 25-50 UAH/kg (1,05-2,09 USD/kg), czyli średnio o 18% drożej, niż tydzień wcześniej. Uczestnicy rynku tłumaczą wzrost cen tych owoców zmniejszeniem podaży z lokalnych gospodarstw. Większość sadowników obecnie woli powstrzymać się od sprzedaży późnych odmian gruszek i przechowywać je w oczekiwaniu na dalszy wzrost cen.

Warto dodać, że teraz cena gruszek krajowych na Ukrainie jest już średnio o 40% wyższa niż na początku grudnia 2018 r. Jednocześnie jednak uczestnicy rynku nie wykluczają, że jeśli ceny w tym segmencie będą nadal rosły, wówczas produkty importowane masowo trafią do sprzedaży, co doprowadzi do wzrostu podaży gruszek na rynku, a w rezultacie do niższych cen sprzedaży tych owoców.

Czytaj także: Mołdawia będzie mogła eksportować jabłka do Indii

Piotr Grel
za: east-fruit.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności