Ukraina przygotowuje się do otwarcia rynku ziemi

ukraina sprzedaje ziemie

Ukraina przygotowuje się do przyjęcia ustawy o obrocie ziemią. Uwolnienie ukraińskich gruntów nastąpi 1 lipca 2021 roku. Nadal nie brakuje przeciwników, którzy twierdzą, że ziemia będzie trafiała głównie w ręce zagranicznych przedsiębiorców. Tymczasem chętnych do sprzedaży nie brakuje.

Zgodnie z ustawą, uwolnienie rynku gruntów na Ukrainie nastąpi 1 lipca 2021 roku. Ustalono, że przed 1 stycznia 2024 tylko obywatele Ukrainy będą mogli kupować ziemię. Grunty rolne będące własnością państwa i będące własnością komunalną nie będą sprzedawane.

Koncentracja gruntów w rękach jednego właściciela w pierwszych dwóch latach po rozpoczęciu reformy rolnej jest ograniczona do obszaru 100 hektarów. Od 1 stycznia 2024 r. Ukraińskie podmioty prawne będą mogły kupować grunty o powierzchni nie większej niż 10 000 hektarów.

Jak podają ukraińskie media, mieszkańcy wsi mają wygórowane oczekiwania w stosunku do cen. Eksperci jednak przewidują, że ceny gruntów rolnych po otwarciu rynku prawdopodobnie utrzymają się na poziomie 1-2 tys. USD za hektar, być może w przyszłości nieznacznie wzrosną.

Eksperci zalecają, aby właściciele gruntów zaczekali rok lub dwa, aż unormują się średnie ceny. Bardzo możliwe, że zaczną rosnąć po 2024, kiedy wszystkie podmioty prawne będą mogły kupować ziemię. (Źródło: Agroporta.ua)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here