W Broniszach są już tegoroczne jabłka, ale mało jest brzoskwiń, moreli i wiśni

Są już pierwsze tegoroczne jabłka odmian Papierówka, Early Geneva (czerwona papierówka) i Piros. Jabłka w ofercie hurtowej sprzedawane są w cenie od 2,5 do 3 złotych za kilogram. To prawie dwukrotnie więcej niż rok temu- podaje rynek hurtowy w Broniszach. Dostawy malin, podobnie jak w minionym tygodniu, są spore i jest znacznie taniej niż w minionym roku. Podaż krajowych śliwek nie są imponująca, ale ceny już tak.

W porównaniu z minionym rokiem (29 tydzień roku) ceny śliwek wielkoowocowych są prawie dwukrotnie wyższe. Cacańska Rana i Katinka w cenie hurtowej kosztują od 5 do 7 zł.. Odmiany o średniej wielkości owoców: Opal i Herman są od 3 do 4 zł – w porównaniu z minionym rokiem 150% drożej. Jak wiemy przyczyną takich cen jest mała podaż owoców wskutek przemarznięcia kwiatów i mała ilość owadów zapylających w czasie kwitnienia sadów. Wsparciem dla smakoszy śliwek jest sprowadzana z Węgier i Serbii Lepotika w cenie od 3,5 do 4 zł za kilogram w ofercie hurtowej.

Są polskie brzoskwinie, ale dostawy są niewielkie, a ceny o 50% wyższe w porównaniu z minionym rokiem. Owoce sprzedawane są na Rynku Hurtowym Bronisze w cenie od 3 do 5 zł za kg, ale sprowadzane z Hiszpanii są tańsze. Maksymalna cena w ofercie hurtowej nie przekracza 3,7 zł za kg.

Spore są dostawy malin, które są o ¼ tańsze w porównaniu z 2016 rokiem – ceny  w Broniszach od 7 do 13 zł za kilogram.

Ceny truskawek utrzymują się na stałym poziomie, a porównując do cen sprzed roku są na podobnym poziomie – w zależności od odmiany i wielkości owoców ceny wahają się od 5 do 11 zł za kilogram.

Ceny wiśni „doganiają” truskawki – od 5,75 do 9 zł za kilogram, bo dostawy tych owoców są małe. W porównaniu do minionego roku ceny są o 200% wyższe.

Możemy liczyć na bezproblemowe zakupy porzeczek. Zainteresowaniem sklepów cieszą się porzeczki czarne w cenie od 2,5 zł za kilogram. Sporo jest także porzeczek czerwonych i białych , 6-7 zł za kg.

Z każdym rokiem przybywa plantacji borówek amerykańskich i wzrasta podaż owoców, co przekłada się na obniżanie się cen. Teraz owoce borówki amerykańskiej sprzedawane są w cenie 12-16 zł za kg.

Źródło: Rynek Hurtowy w Broniszach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here