W ciągu 15 lat produkcja borówek w Maroku wzrosła 20-krotnie

borówki

Światowy rynek borówek rośnie z roku na rok. Co ciekawe, produkcja w Maroku wzrosła 20 razy w ciągu 15 lat. Z czego to wynika?

W ciągu ostatnich 15 lat produkcja borówek w Maroku wzrosła aż 20-krotnie. W 2020 roku zebrano tam 35 000 ton borówek. Dla porównania to o 3000 ton mniej niż w Polsce. W naszym kraju produkcja w ciągu ostatnich lat wzrosła niemal 10-krotnie. Chociaż globalny rynek i konsumpcja borówek rosną, to wśród sadowników w Polsce nie brakuje obaw, jeśli chodzi o przyszłość produkcji. 

Czemu Maroko zawdzięcza tak dynamiczny rozwój sektora? Przede wszystkim dzięki ciepłemu (łagodnemu) klimatowi i inwestorom z Europy. Dzięki dogodnemu położeniu owoce z Maroka docierają na europejskie rynki w przeciągu 4 dni. 90% produkcji trafia na eksport. Borówki z Maroka to pierwsze jagody z półkuli północnej, które trafiają na europejski rynek i nie mają zbyt dużej konkurencji. 

Inwestorzy, którzy produkują w Maroku chcą móc sprzedawać borówki przez cały rok. Obecnie trwa tam szczyt borówkowego sezonu. Trwają prace nad odmianami i technologią, żeby uprawiać jagody w sierpniu i wrześniu. Czy opisane plany dojdą do skutku? 

źródło: blueberriesconsulting.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here