Rosnące ceny drewna i kartonu zapewne będą skutkować rozwojem alternatywnych form pakowania i transportu owoców. Wielu jest zdania, że na znaczeniu zyska plastik i recykling.
Jakie są główne zalety plastikowych opakowań wielokrotnego użytku? Przede wszystkim koszt. Nawet, jeśli cena takiego opakowania wyniesie 20, 30 czy 40 zł to odpowiednio je użytkując będzie nam ono służyć przez lata. Nawiązując do klasycznych skrzynek, nie trzeba ich również naprawiać po każdym powrocie z rynku hurtowego, a to więcej czasu dla producenta. Ponadto są technologie, które umożliwiają ponowne przetopienie tego typu skrzynki, gdy zostanie uszkodzona.
Nie zapominajmy o aspektach praktycznych, czyli tak zwanej w handlu hurtowym „ustawności”. Opakowania tego typu idealnie do siebie pasują, a palety ze świeżymi produktami są równe i nie ma problemu z ich załadunkiem i rozładunkiem. Jest jeszcze aspekt wizualny i higieniczny.
To głównie z tego ostatniego powodu w Polsce od wielu lat mówimy o konieczności zmiany standardu opakowań w handlu hurtowym. Rosnące ceny opakowań drewnianych i kartonowych mogą wpłynąć na przyspieszenie tego procesu właśnie w kierunku plastiku wielokrotnego użytku. Spotkamy się także z argumentacją, że obracając drewnianymi skrzynkami znacząco odbiegamy od zachodniej Europy.
Niektóre markety od lat operują na składanych, plastikowych skrzynkach wielokrotnego użytku. Gdy są złożone na kilku paletach mieści się ich kilkukrotnie więcej niż gdy są rozłożone i wypełnione owocami czy warzywami. To znacząco usprawnia logistykę.
Kolejnym krokiem są plastikowe palety. Chociaż były częściej spotykane jeszcze kilka lat temu, stale ustępowały miejsca drewnianym. Na przykład we Włoszech rozwija się produkcja „zielonych” palet z recyklingu. Paleta jest wykonana z plastiku. Jednak największą zaletą rozwiązania jest po pierwsze ponowne wykorzystanie odpadów, a po drugie uniezależnienie się od wysokich cen drewna, z których wynikają wyższe ceny drewnianych palet.
źródło: italiafruit.net