W listopadzie wyeksportowaliśmy mniej jabłek. Zdobywamy jednak nowe rynki

grupy producenkie

Jeśli chodzi o eksport polskich jabłek poza Unię Europejską to mamy dobre i złe informacje. Niestety, eksport w listopadzie 2022 jest niższy niż rok temu w analogicznym okresie. Niemniej sprzedaż jabłek na nowe rynki systematycznie rośnie.

W listopadzie wyeksportowaliśmy ponad 31 tysięcy ton jabłek do 29 krajów świata poza Unią Europejską. Jest to wolumen o 15,6 tysiąca ton niższy niż rok temu. Największy spadek notujemy w przypadku Egiptu. Mniejszy eksport w tym kierunku wynika z problemów bankowo-walutowych w tym kraju.

Mniejszy eksport przekłada się na niższy popyt ze strony sortowni/eksporterów, co bezsprzecznie ma wpływ na ceny. Niemniej, przyglądając się danym, które otrzymaliśmy z PIORiN-u, można także wyciągnąć pozytywne wnioski. Przez trzy lata systematycznie zwiększamy eksport do Kazachstanu, Mongolii, Indii czy Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Znacznie więcej eksportujemy także na daleki rynek Wietnamu. W 2020 do kraju wysłaliśmy w listopadzie 83 tony jabłek, a w tym roku 1152 tony. Ciekawostką są także 32 tony wysłane w listopadzie do Chin, a także eksport do krajów takich jak: Kirgistan, Katar, Kolumbia, Kostaryka, Oman, Dżibuti, Uzbekistan czy Bahrajn.

Eksport polskich jabłek na kluczowe rynki w listopadzie 2022źródło danych: PIORiN, opracowanie własne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here