Według Serbów wiśnie powinny być znacznie droższe

skup wiśni

Ile powinien kosztować kilogram wiśni w skupie? Serbscy producenci i związkowcy uważają, że przy obecnych cenach mrożonek nieco ponad 3,00 zł za kilogram. Myśląc o opłacalności produkcji w Polsce też musimy mówić o takich stawkach.

Obecnie mrożone wiśnie kosztują na rynku europejskim od 1,30 do 1,50 euro za kilogram. Przy dzisiejszym kursie są to ceny od 6,19 do 7,15 zł za kilogram. Wyższe ceny dotyczą serbskich mrożonek o nieco wyższej jakości. Podobnie, jak w przypadku cen koncentratu jabłkowego, także o cenach mrożonych owoców sadownicy są informowani zdecydowanie zbyt rzadko.

Biorąc pod uwagę ceny produktu przetworzonego, tamtejsze związki producentów informują, że cena dla sadownika powinna wynosić w tym sezonie 80 dinarów (3,27 zł/kg). Oczekiwania te możemy także przenieść na polskie realia. Przy tak błyskawicznie rosnących kosztach produkcji stawki na poziomie co najmniej 3,00 złotych za kilogram są konieczne do utrzymania rentowności gospodarstw.

Serbscy producenci, tak jak polscy niemal corocznie spotykają się z wykorzystaniem przewagi kontraktowej przez przetwórnie. Tam również produkcja jest rozdrobniona i konieczne jest funkcjonowanie pośredników w handlu.

W ostatnim czasie informowaliśmy, w jaki sposób serbscy producenci malin działają na swoją korzyść w sektorze produkcji malin. Producenci regularnie informowani są o zapasach, cenach mrożonek i globalnym popycie. Podobne działania są prowadzone w przypadku wiśni. To drugi, kluczowy gatunek serbskiego sadownictwa.

źródło: agroklub.rs

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here