Węgrzy prognozują ceny wiśni 2020

ceny wiśni 2020

Sezon wiśniowy na Węgrzech nabiera rozpędu. W związku z tym FruitVeb (węgierski związek producentów owoców i warzyw) publikuje pierwsze prognozy cen wiśni na Węgrzech oraz możliwe scenariusze tego, jak zachowa się krajowy jak również europejski rynek przetwórczy.

Na Węgrzech w ciągu ostatnich 10 lat cena netto po jakiej były sprzedawane wiśnie do mrożenie i do konserwowania, wahała się od 80 do 280 forintów (1,03 – 3,60 zł/kg) . Bywały jednak lata ekstremalne, gdy cena spadała poniżej 60 forintów (0,77 zł/kg) bądź przekraczała 320 forintów (4,10 zł/kg). W związku z powyższym węgierscy analitycy za wieloletnią cenę równowagi uznają poziom 160 – 170 forintów (2,06 – 2,19 zł/kg).

Nawiązując do wcześniejszych prognoz zbiorów i wydajności węgierski związek wyciąga następujące wnioski:

 

  • Na Węgrzech, w związku z oczekiwanymi znacznie mniejszymi plonami i równie małymi zapasami, prognozuje się przewagę popytu w segmencie wiśni konserwowych i mrożonych.
  • Prognozowane ceny, zarówno surowca jak i przetworów będą zatem raczej w górnym przedziale podanych wyżej cen.
  • Węgrzy nie oczekują bardzo dużej presji zakupowej ze strony przetwórstwa. Jednak to może się zmienić w wyniku przebiegu pogody, różnicy w rzeczywistych zbiorach w stosunku do prognoz oraz nakładania się na siebie okresu zbiorów w różnych krajach.

 

Zdaniem Węgrów segment rynku sokowego będzie w tym roku wyraźnie oddzielony cenowo od segmentu konserwowego. To ze względu na spodziewane dobre zbiory w Serbii i „średnią” sytuację w Polsce. W związku z tym węgierski rynek sokowy będzie musiał się dostosować do warunków, jakie będą dyktowane przez kraje „ustalające ceny”. Wszystko to jednak może się zmieniać w wyniku rzeczywistych plonów, które mogą się różnić od prognoz oraz od warunków pogodowych, które mogą chwilowa znacząco wpłynąć na przebieg sezonu.

 

Całość do przeczytania na: FruitVeB

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here