Węgrzy zbiorą o 25% mniej gruszek

Grusza Konferencja

W tym roku plon gruszek na Węgrzech może być o 20–25% niższy niż zwykle. Spadnie do poziomu około 29 tysięcy ton, a jakość powinna być zadowalająca.

Na Węgrzech produkcja gruszek zmniejsza się w ostatnich latach i jest tego kilka przyczyn. Jednym z nich jest zmniejszenie powierzchni i liczby sadów gruszkowych oraz fakt, że w kraju jest niewiele odpowiednich obszarów do uprawy. W tym roku krajowa produkcja gruszek może być nawet o 20-25 procent mniejsza niż średnia wieloletnia.

Według WAPA Europa może w tym roku wyhodować około 2 milionów ton gruszek, co stanowi spadek o 14 procent w porównaniu z rokiem ubiegłym. Według raportu, oczekuje się, że wszystkie kraje, z wyjątkiem Hiszpanii, wyprodukują mniej gruszek niż w roku ubiegłym.

Z jednej strony zeszłoroczne upały są z drugiej strony, większe zbiory obciążyły drzewa, które w tym roku miały słabo zakwitły. Z powodu deszczu zbiory gruszek są opóźnione o około dwa tygodnie.

Okres dojrzewania odmian gruszy trwa od lipca do końca października. Odmiany dojrzewające w lipcu i sierpniu nazywane są letnimi gruszkami, nie można ich długo przechowywać, zwykle są spożywane na świeżo. Większość odmian o znaczeniu ekonomicznym zbiera się na Węgrzech jesienią. W kraju najpopularniejsza jest odmiana Bosc Kobak, a także Konferencja. Dojrzewają od połowy września do października i mogą być przechowywane tylko przez 2 – 2,5 miesiąca.

Karol Pajewski
Źródło: www.hellovidek.hu

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności