Większy może więcej. Dlaczego współpraca jest tak ważna?

rozsiewacz

Duży może więcej. Tak samo jest z sadownikami. Razem mogą zdziałać znacznie więcej. Współpraca może przynosić wymierne korzyści finansowe.

Nie chodzi w tym momencie o zrzeszanie się w grupy producenckie ani spółdzielnie. Chodzi o prostą współpracę, która przynosi korzyści wszystkim uczestnikom. Coraz częściej spotykamy się z producentami, którzy (na przykład) wspólnie kupili maszynę. Każde tego typu działanie zasługuje na pochwałę. Ponadto jest także w interesie sadowników. Takiego zdania jest między innymi Szymon Czuj, sadownik z okolic Lipska.

Przykładem takiej współpracy niech będzie trwający sezon wiśniowy. Pojedynczy producent najczęściej nie ma odpowiednio dużych ilości, żeby „wejść” na przetwórnie. Zorganizowanie się w kilka osób, z których jedna ma ciężarówkę już daje taką możliwość. Zaoferowanie 8 czy 10 ton dziennie to już argument, który ułatwi rozmowę z mroźnią. Owoce sprzedamy drożej i bezpośrednio.

Kolejnym ciekawym sposobem współpracy może być ograniczanie kosztów produkcji poprzez wspólne hurtowe zakupy. Chodzi tu o nawozy, środki ochrony roślin czy na przykład elementy konstrukcji sadowniczych. Każdy przedstawiciel handlowy inaczej rozmawia z klientem, który zamawia 3 tony i takim, który zamawia całe auto (na przykład nawozu).

Przykłady można by jeszcze długo mnożyć. Najtrudniejszą częścią takiej współpracy jest wspólna rozmowa przy jednym stole. Z drugiej strony wystarczą dobre chęci. Największą korzyścią z opisanych działań są bez wątpienia aspekty finansowe. Albo sprzedamy drożej, albo kupimy taniej. Przecież o to nam wszystkim chodzi…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here