Włosi wierzą w produkcję gruszek

zbiory jablek 2020

Jak podaje włoski serwis branżowy italiafruit.net region Emilia-Romania wierzy w sadownictwo i udowadnia to, przeznaczając ponad 2 miliony euro nowych nadzwyczajnych środków finansowych na gruszki.

Region Emilia-Romania przeznacza ponad 2 milionów euro nadzwyczajnych środków finansowych na uprawę gruszek. Pakiet pomocy dla rolników wynosi 8,4 mln euro i ma służyć odnowieniu sektora. Wsparcie będzie dystrybuowane w tym roku oraz w kolejnym dwuletnim okresie 2022/23.

Włoski rejon słynący z produkcji gruszek odnotował w tym roku bardzo duże straty związane z przymrozkami. 70% włoskich gruszek produkowanych jest właśnie w tym rejonie. Zbiory niektórych odmian były mniejsze nawet o 80%. Pojawiało się wiele opinii, że sytuacja jest krytyczna i potrzebna jest natychmiastowa reakcja rządu.

Duża część pieniędzy przeznaczona będzie na wzmocnienie łańcucha produkcji gruszek, które zarejestrowane są jako Chronione Oznaczenia Geograficzne IGP Emilia-Romania. Na ten cel rząd przekaże 600 tysięcy euro. Władze rejonu chcą, aby 70% sadowników uprawiających gruszki w tym rejonie dołączyło do IGP. Pomoc zostanie skierowana na pokrycie wydatków, które gospodarstwa wówczas poniosą. Produkcja gruszek ze specjalnym oznaczeniem zostanie również wsparta kolejnymi 1,5 mln euro, które zostaną przeznaczone w 2022 roku na działania promocyjne na rynku krajowym i międzynarodowym.

Wśród innych środków dla sektora rolno-spożywczego m.in. pakiet pomocy obejmuje rekompensaty dla gospodarstw rolnych w celu pokrycia strat spowodowanych epidemią koronawirusa (1 mln euro), pomoc dla gospodarstw na zakup systemów przeciwkradzieżowych i przeciwwłamaniowych (1 mln), wsparcie na zakup maszyn i urządzeń precyzyjnych (1 mln).

 

Źródło: italiafruit.net

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here