Wojna, a dostępność owoców. Ceny na rynku hurtowym w Kijowie

golden

Jak wojna na Ukrainie wpływa na ceny świeżych owoców i warzyw? Sprawdziliśmy jak to wygląda na rynku hurtowym w Kijowie.

Na rynku w Kijowie jabłka z ubiegłego roku są nieznacznie droższe niż w Polsce. Idared, Golden i Szampion kosztują w hurcie 13 hrywien – 1,90 zł/kg. Symbolicznie droższe jest Mutsu. Odmiana kosztuje 14 hrywien – 2,05 zł/kg. Ponadto hurtowe ceny jabłek w Polsce są znacznie bardziej zróżnicowane w zależności od odmiany.

W ofercie są także krajowe (ukraińskie) truskawki. Owoce pochodzą z rejonu Zakarpacia lub okolic Odessy. Kilogram kosztuje 85 do 100 hrywien, czyli od 12,50 do 14,68 zł/kg. Czyli tyle co owoce najwyższej jakości w Polsce.

Na kijowskim hurcie sprzedawane są także borówki. Kilogram jagód z importu kosztuje aż 350 hrywien, czyli równowartość 51 złotych za kilogram. Jest to zatem dwukrotność ceny borówek na polskich rynkach hurtowych. Na podwarszawskich Broniszach kilogram borówek kosztuje najczęściej 25 złotych. Podaż jest bardzo duża i dominują owoce z Hiszpanii.

źródło: kyivopt.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here