Zabezpieczenie paliw dla rolnictwa to dziś kwestia kluczowa

ursus

Ze względu na sytuację za naszą wschodnią granicą na rynku ropy naftowej notujemy kolejne wzrosty. Wobec aktualnych cen coraz większego znaczenia nabiera postulat zabezpieczenia paliwa dla rolnictwa.

Zdaniem Lubelskiej Izby Rolniczej należy zabezpieczyć niezbędne ilości paliwa dla rolników. Zbliża się wiosna, czyli czas intensywnych prac polowych, przy których zużywa się duże ilości oleju napędowego. Ponadto do izby docierają informację o wstrzymaniu sprzedaży oleju napędowego (w hurtowych ilościach) do rolników indywidualnych.

Propozycje Izb Rolniczych pochodzą z końca lutego. Wówczas w kraju obserwowaliśmy na stacjach ogromne kolejki i błyskawiczne wzrosty cen. Postulaty nabierają jeszcze większego znaczenia, gdy spojrzymy na możliwy rozwój wydarzeń. Ropa naftowa na światowych rynkach stale drożeje. Zapowiadane odcięcie zaopatrzenia z Rosji może skończyć się jeszcze bardziej gwałtownymi wzrostami cen paliw.

Oczywiście drożejący olej napędowy to rosnące koszty produkcji rolnej. W tym miejscu dochodzimy także do zagadnienia „suwerenności żywnościowej”. Samowystarczalność pod względem produkcji rolnej powinna być dziś priorytetem dla rządzących. Zwłaszcza biorąc pod uwagę sytuację międzynarodową. W odniesieniu do tego zagadnienia postulat zabezpieczenia paliw dla rolnictwa jest kluczowy. Chodzi przecież o produkcję żywności.

Dziś hurtowe ceny paliw po raz kolejny znacząco wzrosły. PKN Orlen podniósł hurtową cenę oleju napędowego o 16 groszy do poziomu 6,36 zł za litr. Tyle samo kosztuje dziś litr ON w grupie LOTOS. Po powrocie VAT-u do 23% mówimy o cenach detalicznych na poziomie 8,20 – 8,30 zł za litr.

źródło: lir.lublin.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here