Zakup nawozów? W Niemczech taniej niż w Polsce

nawóz

Rolnicy nie kryją zdenerwowania – ceny nawozów w Niemczech są znacznie niższe niż w Polsce. Być może nie wszyscy są nawet tego świadomi…

Podstawowe nawozy azotowe (ale również niektóre wieloskładnikowe) są obecnie w Niemczech znacznie tańsze niż w Polsce. Największe różnice notujemy w najpopularniejszych nawozach, jak mocznik i saletrzaki. Rolnicy, którzy gospodarują na dużych obszarach decydują się na import z Niemiec.

NAWÓZ CENA HURTOWA W NIEMCZECH CENA HURTOWA W POLSCE
siarczan amonu 1 750,00 zł 1 450,00 zł
mocznik 46% 2 250,00 zł 2 930,00 zł
saletrzak 27% 1 350,00 zł 1 800,00 zł

 

Hurtowe ceny u dystrybutora największego producenta nawozów w Polsce nie zmieniły się od końca marca. Jest to zastanawiające wobec spadków cen w całej Wspólnocie. Jak przekonuje Wiesław Gryn ze stowarzyszenia Oszukana Wieś, polskie nawozy są eksportowane na Ukrainę po cenie o 500 zł niższej niż na rynek krajowy.

Rolnicy są oburzeni faktem, że nie będąc najbogatszym krajem w UE, za nawozy płacimy najwięcej. Tymczasem niemieccy analitycy wskazują, że na tamtejszym rynku spodziewane są kolejne spadki cen.

Największy zastój dotyczy obecnie globalnego rynku nawozów potasowych. Ceny spadły wraz z nowymi porozumieniami cenowymi głównych nabywców, czyli Chin i Indii w kwietniu. Ponadto światowy rynek nawozów potasowych nadal cierpi z powodu braku popytu.

W Polsce, pomimo spadających od kilku miesięcy cen gazu, hurtowe ceny nawozów azotowych pozostają niezmienne od niemal trzech miesięcy. Jak widzimy na wykresie niżej, ceny gazu na kontraktach terminowych tylko od grudnia spadły o niemal 80%. W tym samym czasie najwięksi producenci nawozów w Polsce (spółki Skarbu Państwa) nie tylko nie obniżyły cen, ale ograniczyły produkcję. Decyzje te spotkały się z ostrą krytyką rolników i oskarżeniami o manipulowanie rynkiem wbrew sytuacji międzynarodowej.

 

ceny gazu
Ceny MWh gazu na holenderskiej giełdzie towarowej

źródła: www.lksh.de / www.agrochem.com.pl / www.agroheute.com

1 KOMENTARZ

  1. I co na tDrożyznadrożo ten analfabeta ekonomiczny Ekonom,który wypisywał,żeby sobie kupić za granicą jak ktoś narzekał na drogie nawozy w Polsce

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here