Zbiory gruszek: Prognozy różnią się aż o 13 000 ton

konferencja

Coraz więcej polskich sadowników stawia na produkcję gruszek. Jak przedstawiają się poszczególne prognozy zbiorów gruszek w Polsce w tym sezonie?

GUS podał na przełomie lipca i sierpnia, że w Polsce zbierzemy 82 000 ton gruszek. Była to prognoza o 19% wyższa od zbiorów w 2021 roku. Miesiąc później WAPA (za TRSK) zaprezentowała w Belgradzie prognozę na poziomie 95 000 ton.

Jest jeszcze trzecia prognoza, a mianowicie amerykańskiego Departamentu Rolnictwa. W ostatniej publikacji oszacowano produkcję gruszek w Polsce na poziomie 90 000 ton. Mamy zatem 13 000 ton „rozrzutu” pomiędzy poszczególnymi prognozami. To niezwykle duży wolumen…

Oczywiście niedobory gruszek na krajowym rynku są uzupełniane importem (przede wszystkim) z krajów Beneluksu. Jednak przy braku importu, wolumen o 13 000 mniejszy lub większy miałby już bardzo istotny wpływ na cenę rynkową.

Poniższa tabela przedstawia produkcję gruszek w poszczególnych krajach Unii Europejskiej. W wyjątkiem ubiegłorocznych, wyjątkowo niskich zbiorów, najwięcej gruszek wyprodukują Włosi, przed Holendrami i Belgami. Jak widzimy, polska produkcja gruszek stanowi jedynie 5% całkowitych europejskich zbiorów. Zatem, w przeciwieństwie do jabłek nie jesteśmy znaczącym producentem tego gatunku.

prognoza zbiorów gruszek

źródło: USDA / European Union: Fresh decidous fruit annual

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here